Hmoždinku do zdi budete potřebovat v případě, že se rozhodnete do zdi připevnit držák na televizi, ohřívač vody, detektor kouře nebo například obraz a další věci, které chcete mít pořádně přivrtané ke zdi. Pojďme se tedy podívat, jak upevnit hmoždinku do zdi a jakou vlastně vybrat.
Jak vybrat správnou hmoždinku do zdi?
Správnou hmoždinku musíte vybírat podle povrchu nebo materiálu, ze kterého máte zeď postavenou. Jiná se používá hmoždinka do sádrokartonu, jiná zase bude hmoždinka do cihel. Odlišnou hmoždinku použijete i do duté stěny, která může být například z OSB desky.
Stejně jako materiál, ze kterého máte vyrobenou stěnu, musíte také řešit i délku a šířku šroubu, který budete do hmoždinky šroubovat. Pokud si nevíte rady, tak je nejlepší vzít s sebou šrouby nebo držák na věc, kterou budete přivrtávat, přímo do železářství.
Hmoždinku do zdi přiděláte během chvilky
Postup, jak přivrtat hmoždinku, je velice jednoduchý. Podle materiálu, ze kterého je stěna vyrobena, vyberete správný vrták, který bude mít stejný průměr jako hmoždinka. Vyvrtáte do stěny díru na délku hmoždinky a pořádně ji vyčistíte.
Pokud nemáte speciální vybavení na odstranění vyvrtaného prachu z díry, tak můžete použít vysavač, pomocí kterého prach vysajete nebo plastové brčko na pití, pomocí kterého můžete dírku vyfoukat. Stejně tak se dá použít i kompresor na vzduch.
Do vyvrtané a vyčištěné dírky vsadíte hmoždinku do zdi a můžete k ní přitáhnout věc, kterou chcete do zdi přidělat. Pokud by hmoždinka nechtěla celá zalézt do zdi, tak můžete opatrně použít kladívko, pomocí kterého hmoždinku poklepnete dále.
Chcete mít opravdovou jistotu? Použijte sádru do zdi
Pokud máte strach, že by hmoždinka danou věc neudržela, tak můžete použít sádru, která dodá hmoždince ve zdi daleko větší nosnost, protože dokáže dokonale vyplnit prostor kolem hmoždinky.
Stejně tak můžete použít sádru v případě, kdy vyvrtaná díra ve zdi bude o hodně větší než je hmoždinka.
Do vyvrtané díry ve zdi, která je dokonale zbavená prachu, nacpěte sádru. Ideální je si udělat sádru velmi řídké konzistence, která půjde natáhnout do injekční stříkačky. Pomocí stříkačky jednoduše vmáčknete sádru do díry a dáte do ní hmoždinku.