Jak využít kmen stromu? Můžete ho využít lépe než jako palivové dřevo

kmen stromu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Víte, že kmen stromu nemusí vždy sloužit jen na palivové dřevo? Existuje totiž spousta možností, jak tento masivní kus dřeva využít. Kmen stromu můžete použít jak na zahradě, tak i v interiéru. Pojďte se tedy podívat, na co všechno se dá kmen využít.

Kmen stromu jako zdroj masivního dřeva

Využít kmen stromu můžete například při výrobě domácího nábytku. Je potřeba hlavně nevidět kmen pouze jen jako zdroj palivového dřeva.

Za předpokladu, že je kmen v dobré kondici, to tedy znamená, že není napaden žádnou nemocí nebo škůdcem, tak se s ním vyplatí zajet na pilu a nechat ho nařezat na fošny.

Většinou se takto vytěžují kmeny hlavně tvrdého dřeva jako třeba dub, buk, jasan, ale i ovocné stromy, jako je kupříkladu třešeň. Velmi pěknou kresbu dřeva vhodnou na výrobu nábytku nabízí také ořech.

Jak využít kmen v celku?

Kmen stromu můžete využít i v celku. Máme pro vás dva nápady.

Lavička z kmene stromu

Jednoduše můžete kmen využít například jako lavičku, kdy ho pouze usadíte na dva špalky, které vyřežete pomocí motorové pily do tvaru kmenu. Kmen musíte opravdu dobře usadit, aby nedošlo k jeho sesunutí a nenechal pod ním někdo třeba nohu.

Velký masivní kmen totiž může mít klidně i přes půl tuny, a proto je potřeba s ním manipulovat skutečně opatrně.

Truhlík z kmene stromu

Kmen můžete použít i jako zahradní dekoraci v podobě velkého truhlíku. Z vrchní strany do kmenu vyřežete velkou podlouhlou díru pomocí motorové pily.

Jakmile budete mít díru vydlabanou, tak ji vyložte pomocí folie a geotextilie, která zabrání pronikání vody z hlíny přímo do dřeva.

Kmeny využijete také při stavbě

Kmen stromu můžete využít i při stavbě domu, když budete například betonovat strop a budete potřebovat udělat podpěru v několika místech. Půjčovné podpěr není zrovna levné, a tak je můžete nahradit pomocí kmenů.

Stejně tak můžete kmeny stromů využít rovnou jako stavební materiál například při stavbě dětského zahradního domečku nebo kůlny. Stejně tak dobře poslouží surové kmeny i ke stavbě dětské houpačky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz