Jak pokácet strom u domu. Udělejte to rychle a bezpečně

pokácet strom
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete pokácet strom u domu? Potom není nic snazšího, než si zjistit, kdy se strom ve vaší lokalitě může nebo nemůže kácet. A pokud budete mít papírově vše v pořádku, tak se do toho můžete pustit. Jestli si na pokácení stromu svépomocí nevěříte, existují na to i profesionální firmy.

Vždy u kácení stromu myslete na bezpečnost

Pokud potřebujete pokácet velký strom, tak si musíte prvně připravit okolí. Strom se dá v 90 % případů nasměrovat dle potřeby. Vždy se však může stát úplně cokoliv a strom může letět úplně na opačnou stranu. Proto musíte místo pod stromem a širším okolí vyklidit.

Zajistěte také, aby do prostoru nemohl vstoupit člověk bez vašeho vědomí. I menší strom totiž může způsobit opravdu vážná a někdy i fatální zranění. To stejné platí i o věcech, které mohou být padajícím stromem poškozené.

Jak pokácet strom motorovou pilou?

Základem, jak pokácet strom, je jeho správné nasměrování. V místě, kam budete chtít strom položit, vyřežte v co nejspodnější části kmene pomocí motorové pily řez ve tvaru V. Potom přejděte na druhou stranu a v úrovni řezu V z druhé strany začněte řezat.

Díky vykrojení na jedné straně se strom začne na tuto stranu sám pokládat. Tím si zajistíte svoji bezpečnost, protože strom bude padat od vás.

V případě, že strom naříznete i z druhé strany, ale stále se mu nebude chtít k zemi, tak si můžete pomoci klínem, který do místa řezu budete postupně palicí zarážet.

Strom můžete i uvázat

Pokud chcete mít jistotu o místě dopadu, tak můžete použít lano. Lano se snažte vyhodit co nejvýše na strom a tam ho uvažte. V době řezu musí další člověk tahat lano se stromem do místa dopadu.

Díky tomu udá padajícímu stromu směr. Tato osoba si však musí nechat dostatečný prostor a čas na útěk před padajícím stromem.

Pokud na to je místo, tak udělejte lano klidně dvakrát delší, než je výška stromu, aby strom nepadal přímo na tohoto člověka. Lanem stačí dát stromu jen směr. Jakmile začne do tohoto místa padat, tak už není potřeba ho dále tahat, ale raději utíkat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz