Dřevěný regál svépomocí. Jak jej vyrobit jen za pár korun

dreveny regal
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete doma dřevěný regál, díky kterému se vaše skladovací prostory rozrostou o další možnost skladování? Výroba dřevěného regálu poté může být dobrou cestou. Máte možnost si regál ze dřeva nebo i jiného materiálu koupit, ale nikdy ho asi netrefíte velikostně na míru tak, aby se váš prostor dal využít maximálně. Zkuste si tedy regál vyrobit svépomocí už za pár korun.

Dřevěný regál můžete vyrobit i z měkkého dřeva

Na dřevěný regál opravdu nepotřebujete zbytečně plýtvat tvrdé dřevo, i když takový regál by byl jistě pevnější a kvalitnější. Pevnost však dokážete udělat i z měkkého dřeva, pokud ho dostatečně vyztužíte.

Na dřevěný regál vyráběný doma perfektně poslouží smrkové nebo borovicové laťky, které se na pile řežou na prokladky. Většinou takové laťky koupíte v řádu pár korun o rozměru 1 metr délky, 1 centimetr tloušťky a 4 centimetrů šířky.

Dřevěné laťky na regál opracujte ještě před výrobou

Dřevěné laťky si rovnou na pile vybírejte co nejrovnější. Prostě je skládejte na vyrovnanou plochu vedle sebe. Žádná z latěk by neměla být prohnutá. Takové laťky si doma obruste tak, aby každá z nich byla dokonale hladká.

Jakmile budete mít obroušeno, tak je ještě jednou vyskládejte vedle sebe a znovu se ujistěte, že jsou všechny rovné. Na základní konstrukci vám tyto laťky budou naprosto stačit. Pro police si pak budete muset laťky zakrátit dle skutečného stavu.

Jako první vyrobte pevnou konstrukci

Ideální je pro pevnou konstrukci slepit k sobě vždy dvě laťky tak, aby vám vzniknul jakoby roh. Budete potřebovat minimálně 4 rohy v případě, že dřevěný regál bude vysoký jeden metr. Pokud bude větší, tak prostě budete spojovat rohové prvky na sebe.

Všechny 4 rohy pak spojte pomocí vodorovných latěk k sobě ve výšce, kde budete chtít mít police. Jakmile vám vznikne tato pevná konstrukce, tak police vytvořte také z latěk, které postavíte na výšku. Tedy na stranu, která by měla mít 1 centimetr.

Takto dosáhnete největší pevnosti polic. Pokud chcete mít police bez děr, tak prostě budete skládat jednu laťku vedle druhé. Pokud nevadí, že police nebudou celistvé, tak můžete mezi laťkami vynechávat místo cca 2 centimetry.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz