Plnit klobásy můžete jednoduše pomocí speciální plničky klobás, která je rozhodně pohodlnější a rychlejší, než plnit klobásy mlýnkem. Plnička klobás umožní naplnit dlouhé střevo bez zastavování a následného zbytečného protrhávání střívek.
Nachystejte si střeva na plnění klobás
Jestliže se rozhodnete plnit klobásy, tak mějte předem nachystaná vypraná střeva, která budete plnit. Jakmile střeva vytáhnete z obalu, tak je namočte do vody.
Střeva musíte udržovat pořád ve vodě, aby nedošlo k jejich vyschnutí dřív, než budou naplněna. Střeva můžete propláchnout vodou a postupně je vymačkávat, aby došlo k pořádnému vypláchnutí jejich vnitřního prostoru.
Čím delší střeva budete mít, tak tím lépe se budou plnit. Při nákupu si většinou můžete zvolit i průměr střev. To potom souvisí s průměrem hotové klobásy.
Jak plnit klobásy?
Způsobů, jak připravit náplň do klobás, je hromada. Někdo je má rád více pomleté a jiný zase méně. Někdo do náplně přidává i vetší kousky masa.
Jakou si připravíte náplň do klobásek je více méně na vás, důležité je, aby byly pořádně naplněné. K tomu vám právě ideálně poslouží vzpomínaná plnička klobás, jak s ní pracovat?
Plnička klobás
Na plničku si navlečete přichystané střevo a naplníte plničku. Plnička klobás se musí plnit tak, aby mezi směsí nebyl přebytečný vzduch. To znamená, že při plnění plničky musíte maso mačkat tak, aby se z něj vzduch dostal.
Po naplnění bude potřeba jednoho člověka, který bude točit s páčkou plničky a druhého, který bude posunovat střeva a brzdit je tak, aby docházelo k rovnoměrnému naplnění střívek.
Na co si dát pozor?
Při plnění klobás je dobré si nachystat stůl s otíratelnou plochou, který namočíte kompletně vodou, aby po něm mohla klobása pěkně klouzat. Klobásu z plničky točte do kolečka a potom ji zamotejte na přesný tvar klobásek.
Pokud uvidíte, že je mezi střevem a masem vzduch, tak ho jednoduše v tomto místě propíchněte pomocí párátka. Uděláte tak ve střívku malou dírku, kterou přebytečný vzduch odejde.