Jak opravit staré dveře. Udělejte z nich snadno zase nové

renovace dveri
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud chcete mít staré dveře ve stavu, aby vypadaly zase jako nové, tak se do toho můžete pustit klidně hned. V případě dřevěných bude renovace dveří opravdu jednoduchá. Opravit však jdou i dřevotřískové nebo papírové dveře. Jak na to?

Renovace starých dveří

Jako první musíte dveře vysadit z pantů. Pak je potřeba zjistit, z jakého materiálu dveře jsou, a můžete se pustit do jejich renovace.

Pokud se jedná o staré poctivé dřevěné dveře, tak máte napůl vyhráno. Dveře si položte na podložky tak, ať leží na jedné ploše dveří. Starý nátěr bude potřeba vybrousit a případné nedostatky zarovnat pomocí dobroušení nebo zatmelení.

Pokud nechcete používat koupený tmel, tak můžete smíchat vybroušený dřevěný prach s lepidlem na dřevo. Tím zatáhnete nedostatky a znovu vybrousíte.

Dřevěné dveře pak bude stačit nastříkat a budou zase jako nové. V případě, že bude některá z vrstev dveří rozlepená, tak bude potřeba tuto vrstvu podlepit a dveře pořádně slepit.

Jak opravit staré dveře, které nejsou z masivu

Pokud narazíte na staré dveře, které nejsou z masivu, tak je opatrně vybrousíte do jedné plochy tak, aby nedošlo k probroušení povrchu dveří. Srovnané dveře pak můžete nastříkat barvou nebo lépe natáhnout pomocí barevné fólie.

Jelikož se vám asi nepodaří vybrousit dveře úplně do hladka, protože to u papíru nebo dřevotřísky není úplně možné, tak bude lepší použít barevnou folii, která udělá zase jednolitou stejně barevnou plochu.

Pokud budete mít ve dveřích díru, tak ji můžete pod folií zalepit pomocí tmelu.

Jak opravit panty dveří

Pokud se vám stane, že vám vypadne pant ze starých dveří a původní díra již nebude k použití, tak si můžete poradit pomocí epoxidu. Dveře si položíte tak, aby díra od pantu směřovala vzhůru.

Vyměříte si uložení pantu, který strčíte do původní díry a pant ve dveřích pomocí epoxidu zalepíte. Epoxid by měl vyplnit celou část díry ve dveřích tak, aby v něm mohl pant zase držet. Vytvrdnutý epoxid můžete přebrousit tak, aby měl tvar původních dveří.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz