Jak pečovat o koženou sedačku: Dejte si pozor na pot a nezapomínejte na impregnaci

kozena sedacka
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

V obývacím pokoji hraje kožená sedačka ústřední roli. Je místem pro setkání rodiny i přátel, pro odpočinek u televize nebo dobré hudby. Vzhledem k materiálu je však třeba kožené sedačce věnovat dostatek péče. Jak byste se o ni měli starat?

Stálé klimatické podmínky

Sedací souprava z pravé kůže vyžaduje poměrně stálé klimatické podmínky. Vyhovuje jí teplota místnosti okolo 15 až 35 °C a vlhkost v rozmezí 40 až 70 %.

Problém se může vyskytnout, když se bude nacházet v prostředí se suchým a teplým vzduchem. Kůže pak obvykle popraská, ztvrdne a nejspíš také ztratí svoji pružnost. I z tohoto důvodu není dobré dávat koženou sedačku blízko radiátorů nebo krbu a neměli bychom ji vystavovat slunečnímu svitu.

Pokud vám do obývacího pokoje po většinu dne svítí slunce, je lépe stáhnout žaluzie a sedačku chránit.

Běžná péče o koženou sedačku

Jestliže chcete uchránit koženou sedací soupravu před ušpiněním, nesedejte si na ni v oblečení, které běžně nosíte ven. Neprospívá ji ani vlhký oděv, takže jste-li zpoceni, raději si na koženou sedačku vůbec nesedejte a hned se jděte převléct.

Pokud se vám podaří na ni cokoliv vylít, okamžitě kůži vysušte. Kožená sedačka vyžaduje pravidelné čištění – jednou týdně ji důkladně vysajte vysavačem, otřete mírně vlhkým hadříkem a následně ji hned vysušte.

Postup čištění a doporučené čistící a impregnační přípravky najdete v článku jak vyčistit koženou sedačku?

Jednou za půl roku dopřejte sedačce hloubkovou impregnaci

Kůže je přírodní materiál, který byste měli impregnovat speciálními přípravky na ošetření kůže. Díky tomu zůstane dlouho vláčná.

Pro impregnaci je nejlépe použít utěrku z mikrovlákna a jemnými krouživými pohyby přípravek do kůže na sedačce zapracujeme. Necháme chvíli působit a pak vytřeme do sucha.

Generální úklid aspoň třikrát ročně

Aby byla kožená sedací souprava stále čistá a pěkná, měli byste ji alespoň třikrát ročně pořádně vyčistit čisticí emulzí.

Zbavíte ji tímto nánosu špíny, který na ní ulpěl během jejího běžného používání. Vždy po aplikaci čistidla je třeba sedačku vytřít do sucha.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz