Jak osadit parapet: Udělejte tuto jednoduchou práci svépomocí

parapet
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete svépomocí osadit nový parapet u okna nebo balkonových dveří? Můžete tak ušetřit za odbornou montáž, kterou v tomto případě hravě zvládnete svépomocí podle tohoto návodu. Potřebovat k tomu budete jen minimum vybavení.

Druhy parapetů

Nový parapet můžete mít dřevěný, plastový, dřevotřískový, skleněný, z litého mramoru, přírodního kamene nebo umělého kamene. Parapet z kamene, mramoru nebo skla se ve většině případů vyrábí na míru, takže je velice důležité si dobře zaměřit otvor, do kterého má parapet přijít.

Pokud zvolíte některou z ostatních variant, tak nemusíte mít parapet na míru, protože si ho dokážete doma seříznout dle potřeby. Ať už budete instalovat parapet z jakéhokoliv materiálu, tak je opravdu velice důležité si ho před započetím prací přesně zaměřit.

Jakmile budete mít parapet v potřebných rozměrech, tak se můžete pustit do chystání ideálního podkladu a instalace parapetu.

Montážní pěna na parapety

Celá plocha, na kterou se chystáte parapet přilepit, by měla být dokonale zbavena prachu. Postačí ji vysát pomocí vysavače. Před lepením si pomocí vodní váhy změřte podklad, jestli netvoří protispád k oknu.

Parapet se musí vždy osadit se spádem od okna nebo maximálně do roviny. Je to důležité kvůli vodě, která na oknech v zimě kondenzuje.

Jakmile budete mít podklad připravený k lepení, tak si nachystejte nízko expanzní montážní pěnu, kterou pomocí pistole aplikujte na plochu, kde budete lepit parapet. Po nanesení dostatečného množství montážní pěny přiložte parapet a trochu jej přitlačte.

Parapet je potřeba zatížit a zapravit

Přilepený parapet pomocí montážní pěny potřebuje na 24 hodin zatížit pro jeho správné zaschnutí a přilepení v požadované poloze. Pro zatížení dobře poslouží minimálně 10 litrové kbelíky s napuštěnou vodou. Napuštěné kbelíky s vodou rozmístěte po 30 cm.

V okolí přilepeného parapetu může vzniknout mezera mezi parapetem a zdí. Podle barvy zdi nebo parapetu vyberte stejnou barvu silikonu, kterým tento nedostatek finálně zapravíte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz