Jak opravit spáry mezi panely. Zakryjte spáry na stropě svépomocí

spara panely
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Už se nechcete dívat v bytě na velké spáry mezi panely? Nebo už je to nějaký ten pátek, co se u vás panel pokládal, a objevila se viditelná spára s opadanou omítkou? Existují v podstatě dvě elegantní řešení, jak takový strop dát zase dohromady.

Oprava spár mezi panely – levnější varianta

Jestli chcete spáry mezi panely zapravit levně, tak bude nejlepší strop nahodit znovu. Většinou se na panely už nedávalo moc omítky a spára se většinou jen přelepila páskou a zamalovala. Panely se však z důvodu sedání stavby mohou pohnout a spára je potom vidět.

Nejjednodušší bude spáry znovu očistit a překrýt pomocí obvazu, který používáte v případě zranění. Použijete tedy lepidlo a obvaz, který zajistí dostatečnou pružnost a dokáže absorbovat další případné pohnutí celé stavby. Strop poté nahodíte omítkou ve vrstvě minimálně jednoho centimetru a provedete finální nátěr.

Pomůže i snížení stropu

Velmi jednoduchou cestou, jak zakrýt spáry mezi panely, je snížení stropu, které provedete pomocí sádrokartonu. V tomto případě pak nemusíte dělat se spárami vůbec nic a jednoduše namontujete na stávající strop rastr, na který usadíte sádrokarton.

Při navrtávání rastru je však důležité, aby se ani jedna kotva nedávala přes spáru. Proto je potřeba si vše předem pořádně rozpočítat.

Sádrokarton potom běžně zapravíte a máte klid na desítky let. V případě montáže sníženého stropu máte navíc možnost jednoduchého nového rozvodu elektřiny, kterou můžete táhnout stropem.

Pozor na zatékání mezi panely

Pokud se objevila spára mezi panely, tak se musíte vždy přesvědčit, zda tak nedošlo v důsledku k zatékání vody. Většinou to poznáte pomocí fleků na stropu.

Pokud zjistíte, že je viníkem voda, tak rozhodně nestačí strop jen tak znovu zakrýt. Musíte jako první vyřešit problém se zatékáním a teprve potom můžete řešit estetickou stránku věci a snížit strop nebo použít novou vrstvu omítky k jeho estetickému překrytí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz