Jak odvlhčit dům. Vyzkoušejte jednoduchý způsob

odvlhčení domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Odvlhčit dům by vám mělo pomoci k jeho lepšímu technickému stavu. A hlavně by odvlhčení domu mělo zamezit jeho sedání, praskání a v neposlední řadě také tvorbě plísní v domě. Odvlhčit dům můžete hned několika způsoby, tím vůbec nejjednodušším je zamezení průniku vlhkosti do domu z okolní zeminy.

Odvlhčení domu pomocí fólie

Pro dokonalé odvlhčení domu musíte dům odkopat minimálně v pruhu 70 cm a až po konec jeho základů. Do díry pak postupně budete umisťovat nopovou fólii, kde nopy budou kladeny směrem k domu.

Z venkovní strany potom budete nopovou fólii zasypávat pomocí kamení. Výkopové práce provádějte vždy po částech.

Nikdy nedovolte, aby se vám u domu odkopala celá strana domu. Mohlo by dojít ke statickému narušení domu, proto je vhodné kopání a pokládku nopové fólie provádět po maximálně 250 centimetrech.

Odvlhčení domu lze udělat i z vnitřní strany

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nemůžete dostat z venkovní strany k odvlhčení, tak zejména u sklepního prostoru můžete využít nátěr pomocí tekuté lepenky, která bude zabraňovat pronikání vlhkosti do domu.

Dále můžete také využít nopové fólie s mřížkou, která je speciálně upravena pro nanesení lepidla z vnitřní strany domu tak, aby se na lepidlo dala nanést i finální vrstva omítky.

Díky tomu bude vnitřní stěna vypadat jako klasická stěna k vymalování je s tím rozdílem, že nopová fólie bude zabraňovat pronikání další vlhkosti a nopy umožní správnému proudění vzduchu k vysychání domu.

Nejdřív však dům vysušte

Před tím, než se rozhodnete bojovat s vlhkostí v domě, je dobré ji vysušit. Pomůže k tomu neustálé větrání domu nebo také profesionální vysoušeče.

Vysušit vlhkost ve zdivu můžete i přímotopem, který má v sobě větrák. Díky větráku budete moci teplejší vzduch foukat přímo na postižené mokré místo.

Pokud je vlhkost ve zdech většího rozsahu, tak bude lepší půjčit si profesionální vysoušedlo třeba z půjčovny nářadí, které má daleko větší výkon. Vždy však dodržujte minimálně dvoumetrovou vzdálenost mezi vysoušedlem a zdí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz