Zateplení základové desky se nevyplatí podceňovat. Ušetřete peníze za vytápění

zateplení základové desky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zateplení základové desky se při stavbě domu nevyplatí podceňovat. Čím lépe zateplíte svou základovou desku, tak tím více tepla se vám potom v budoucnu v domě udrží. Díky tomu ušetříte nemalé peníze za energie na vytápění domu. Samotné zateplení základů domu není nijak finančně náročné, takže se rozhodně vyplatí. Stejně jako zateplení je poté důležitá i kvalitní hydroizolace základové desky.

Jak zateplit základovou desku?

Zateplení základové desky je celkem prosté. Postačí k tomu tvrzený polystyren, kterým někdo dokonce rovnou bední základovou desku. Tento nešvar se rozmohl v posledních letech, kdy lidé chtějí ušetřit za bednění a práci s ním.

Když zabedníte základovou desku pomocí polystyrenu nebo tedy správně řečeno styroduru, tak už pod ním nikdy neuděláte tu správnou hydroizolaci základové desky.

Někdo vám může tvrdit, že hydroizolaci potom dáte přes polystyren. To je možná pravda, ale asfaltové pásy, které použijete k hydroizolaci, už nikdy nebudou tak dobře kryté proti mechanickému poničení, jako když jsou překryty pomocí styroduru.

Zateplení základové desky – postup

Úplně správné zateplení desky by mělo být uděláno pomocí dostatečně silného styroduru, který se většinou volí podle přesahu první řady cihel. Potom budete potřebovat asfaltové pásy dle projektu, penetraci a nopovou fólii.

Jako první musíte na všechna místa, kam budete dávat asfaltové pásy, použít správnou penetraci. Po penetraci položíte asfaltové pásy, které musíte správně překrývat a také správně slepit pomocí plynového hořáku.

Pokud máte někde těžko dostupná místa k zalepení lepenkou, tak můžete použít tekutou lepenku, kterou problémová místa zalepíte. I pod tu však musíte použít penetraci, aby došlo ke správnému spojení.

Po hydroizolaci připevníte polystyren a máte téměř hotovo

Jakmile budete mít udělanou správnou hydroizolaci základové desky, tak ji celou oblepíte pomocí polystyrenu. Ideální je používat lepidlo, které se přilepí k asfaltovému pásu.  Dále můžete použít i kotevní šrouby, které však budou vždy prostupovat skrz hydroizolaci.

Po nalepení polystyrenu a správném vyrovnání natáhnete polystyren pomocí perlinky a lepidla a máte téměř hotovo. Pak už jen část, která bude v zemi, je potřeba zakrýt pomocí nopové fólie a přihodit štěrkem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz