Jak na zahradě zhutnit vykopanou díru? Vyzkoušejte obyčejnou vodu

zhutnit vykopanou díru
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud potřebujete zhutnit vykopanou díru například po závlaze nebo jiném zásahu do rostlého terénu, musíte si dát velký pozor na postup. Pokud budete hutnit špatně, tak se bude dané místo postupně propadat.

Proč zhutnit vykopanou díru?

Pokud povedete přes celou zahradu výkop například na závlahu, tak je potřeba pořádně zhutnit vykopanou díru, aby nedocházelo k jejímu propadávání se.

Zhutnit vykopanou díru kolem domu musíte také proto, aby nedocházelo k podemílání základů domu. Posledním důvodem, proč zhutnit díru je fakt, že pokud se nemáte kde zbavit přebytečné zeminy, tak bez pořádného hutnění budete mít její velký přebytek.

Jak zhutnit vykopanou díru?

Způsobů na hutnění je v dnešní době velká spousta. Nejzákladnějším způsobem, pokud nechcete investovat do zapůjčení hutnící techniky je voda. Pomocí vody dokážete pořádně zhutnit díru v podstatě jen za cenu vody. Pokud chcete ušetřit, můžete použít klidně i dešťovou vodu.

Postup hutnění pomocí vody je opravdu jednoduchý. Na dno vykopané díry nebo jiného výkopu si nasypete menší vrstvu zeminy, a postupně začnete pomocí zahradní hadice napouštět vodu.

Další zeminu budete vždy pomalu přihazovat do vody. Tímto způsobem se v díře nebo výkopu dostanete k jeho horní hraně, kde přestanete vodu dopouštět. Pomocí vody se zemina pořádně rozpustí, a hlína je tak dokonale zhutněná. Nevýhodou této metody levného hutnění je délka vyschnutí výkopu, po kterou se do něho můžete zabořit.

Jaké jiné způsoby hutnění jsou?

Pokud potřebujete zhutnit vykopanou díru rychle, tak si můžete pořídit nebo vypůjčit ve specializovaných prodejnách strojní hutnící techniku. Na výběr máte mezi vibračním pěchem nebo vibrační deskou.

Vibrační deska se hodí k větším plochám, například také do základové desky domu, kdy potřebujete zhutnit větší plochy bez překážek. Vibrační desky se vyrábí v několika verzích. Můžete si vybírat z menších, které stačí na menší práce, ale také si můžete půjčit nebo pořídit vibrační desku s váhou okolo 1000 kg.

Vibrační pěch se bude více hodit na zhutnění vykopané díry na zahradě. Vibrační pěch dokáže hutnit i na malém prostoru. Stejně jako u vibrační desky si můžete vybírat z několika typů podle váhy, a také hutnící síly.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz