Jak odstranit vosk z oblečení? Zkuste prověřené rady hospodyněk

svicka vosk
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestliže potřebujete odstranit vosk z oblečení nebo například ubrusu, tak můžete vyzkoušet léta ověřené postupy hospodyněk. Při polepení voskem je důležité jednat co možná nejrychleji. Jak tedy dostat vosk z oblečení?

Odstranění vosku z textilu

Pokud chcete odstranit vosk nejsnadněji, tak je potřeba to udělat ihned po znečištění, kdy na postižené místo z vnější i vnitřní strany položíte savé ubrousky nebo noviny. Použít můžete i houbu nebo savou hadru, která na sebe naváže co nejvíce vosku.

Jestliže se vám podaří vosk narychlo odsát, tak máte napůl vyhráno. Pokud by už vosk začal zasychat, tak jeho přebytečné kousky odstraňte pomocí nože. Při odstraňování přebytečného vosku se snažte, aby nedošlo k zamaštění okolního místa.

Jakmile vosk odstraníte, tak textilii okamžitě vložte do pračky a zapněte ji na nejvyšší možnou teplotu, kterou dané oblečení umožňuje.

Odstranit vosk můžete i po jeho zaschnutí

Pokud dojde již k zaschnutí vosku na textilii nebo oblečení, tak bude odstraňování o něco horší, ale i tak je to řešitelné. Máte vlastně dvě možnosti.

Buďto můžete vosk znovu zahřát například pomocí žehličky a pokusit se ho odsávat stejným způsobem, jako bylo popsáno výše, nebo můžete použít mrazničku. Oblečení zamazané voskem můžete vložit do mrazničky a po jeho zmrazení můžete vosk jednoduše odloupat.

Ať tak nebo tak, ve většině případů po vosku zůstane na postiženém místě vždy mastný flek, který bude potřeba vyprat na nejvyšší možnou teplotu v pračce.

Co dělat, když skvrna nemizí?

Pokud skvrna od vosku nemizí, tak budete muset místo zahřívat a odsávat a potom znovu vyprat. Klidně se nebojte tento postup i několikrát zopakovat, dokud skvrna úplně nezmizí.

Ideální je úplně předcházet zamaštění ubrusu od vosku. Pokud si chcete dopřávat příjemné chvíle při svíčkách, tak je vždy lepší pod svíčku dát podnos, který se může voskem zamazat nebo se z něj dá jednoduše odstranit.

Jednoduše se dá vosk odstranit například z talíře. Pokud se vám nebude chtít umývat podložka, tak můžete použít i alobal, který po znečištění prostě vyhodíte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz