Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/21264/napady-navody_cz/www/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4239

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/21264/napady-navody_cz/www/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4246

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/21264/napady-navody_cz/www/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4253
Jak odstranit plíseň na zdi. Odstraňte ji snadno i bez chemie | Nápady, návod, návody, rady a tipy

Jak odstranit plíseň na zdi. Odstraňte ji snadno i bez chemie

plisen na zdi
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Odstranit plíseň na zdi je možné i využitím běžných domácích prostředků, aniž byste museli použít agresivní chemii. Poté, co plíseň odstraníte, postačí dodržovat pár preventivních opatření. Plíseň nejenže kazí vzhled obydlí, ale má také negativní dopady na obyvatele. Proto je třeba ji nejen odstranit, ale také do budoucna plísni předcházet.

Co je to plíseň?

Plísňová houba je jeden z nejstarších organismů na planetě. Je velmi životaschopná ve svém ideálním prostředí – ve vlhku a teple. Rychle se rozmnožuje na organickém povrchu – dřevě, papíru, kůži, potravinách a také na kobercích a tkaninách obecně.

Plíseň obsahuje mycelium, které je skryté pod vrstvou materiálu, na kterém se plíseň nachází – např. zemina nebo omítka. Většina prostředků pouze odstraňuje vnější projevy plísně a mycelium ponechá nedotčené.

Následkem se plíseň často vrací na povrch, a pokud nebudete hledat příčinu jejího vzniku, tak s ní takto budete bojovat stále dokola. Proto boj s plísní sestává ze tří etap: odstranění, antimykotická procedura a prevence.

Jak zabránit plísni?

Jak jsme si již řekli, plíseň se nejlépe rozmnožuje ve vlhkém prostředí, a proto je jejím největším nepřítelem vytápění a větrání.

Udržujte teplotu v místnostech mezi 16-24 °C a denně větrejte byt alespoň 20-30 minut při teplém počasí. Při teplotách pod nulou větrejte 5-10 minut.

Jak odstranit plíseň na zdi?

Nejčastěji používanou variantou jsou různé chemické prostředky, které jsou běžně dostupné v drogerii. Postupujte podle návodu na etiketě prostředku a důkladně dbejte na bezpečnost (použijte gumové rukavice, respirátor, oblek a brýle).

Každý prostředek, který používáte, nejprve vyzkoušejte na na malé, ideálně skryté ploše stěny, abyste viděli, jakou reakci prostředek vyvolává.

Avšak není potřeba používat drahé prostředky, abyste se vypořádali s plísní. Všechny účinné látky už máte doma! Malé plochy plísně lze ošetřit alkoholem, který nejen odstraní viditelnou plíseň z povrchu, ale také zničí mycelium – „hloubkovou“ plíseň.

Odstraňte plíseň bez použití chemie

Pro vypořádání se s plísní není potřeba používat agresivní chemické přípravky. Všechny potřebné věci již máte většinou doma. Co tedy použít na plíseň?

Alkohol

Malé plochy plísně lze ošetřit alkoholem, který nejen odstraní plíseň z povrchu, ale také zničí „mycelium“ – hloubkovou plíseň. Použijte co nejčistší destilát alkoholu.

Bílý ocet

Cca 80% odrůd plísní lze odstranit za pomoci bílého destilovaného octa. Jedná se o přírodní a bezpečný produkt, který je efektivní při boji s plísňovými houbami. Nejprve vyzkoušejte na malém, ideálně skrytém kousku stěny.

Nalijte neředěný ocet do rozprašovače a nastříkejte na infikované místo. Nechte pár hodin působit. Otřete povrch hadříkem namočeným v čisté vodě, a poté místo vysušte.

Bílý ocet je také vhodná prevence proti vzniku dalších plísní. Rozprašte jej 2-3x týdně na problémová místa.

Soda

Soda je další efektivní a osvědčený přírodní, nezávadný čistič. Čistí vzduch a absorbuje vlhkost, takže Vás zbaví zápachu a pomůže předejít vzniku nové plísně.

Rozmíchejte 1 lžičku sody ve sklenici vody a směs nalijte do rozprašovače. Před použitím důkladně protřepejte a nastříkejte na postižený povrch. Nechte působit 10-15 minut, a poté odstraňte směs i s plísní z povrchu za pomoci kartáčku nebo houbičky a otřete vlhkým hadříkem.

Poté nechte povrch uschnout a proceduru několikrát zopakujte. Pokud nemáte rozprašovač, vystačíte si i s obyčejným hadříkem. Namočte hadřík ve vodě, nasypte na něj 1/4 lžíce jedlé sody a otřete jím plesnivý povrch.

Tea tree olej

Jedná se o jeden z nejefektivnějších, nejekologičtějších ale také nejdražších prostředků pro boj proti plísni.

Smíchejte sklenici vody se lžičkou tea tree oleje a důkladně protřepejte. Rozprašte na plesnivý povrch. Prostředek nemusíte oplachovat, protože je zdravotně nezávadný a štiplavý zápach během pár hodin zmizí.

Připravený roztok z tea tree oleje můžete používat i v delším časovém úseku, protože tea tree olej neztrácí antibakteriální účinky.

Na závěr je třeba podotknout, že nelze míchat bělidlo s čpavkem, protože vzniklá směs uvolňuje toxické plyny. Nezapomínejte pravidelně větrat, abyste předešli vzniku plísně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz