Potřebujete odhlučnit pokoj v paneláku, kde je všechno slyšet a mít díky tomu dokonalé soukromí? Nebo chcete odhlučnit pokoj třeba i v domě, kde plánujete mít své vlastní nahrávací studio? To vše je možné a dá se to dokonce udělat svépomocí a levně
Odhlučnit pokoj lze pomocí sádrokartonu
Efektivně je možné odhlučnit pokoj pomocí sádrokartonu a skelné vaty. V prvním řadě jde o to, aby byla perfektně suchá. Pak můžete před každou zeď postavit sádrokartonovou příčku, kterou před zaklopením vycpete skelnou vatou.
Čím větší vrstvu skelné vaty mezi příčku a zeď dáte, tak tím lepší izolaci vybudujete. Doporučuje se použít vatu o minimální šířce 10 centimetrů. Vatu je dobré ukotvit pomocí talířových hmoždinek do zdi a pak zaklopit sádrokartonem.
Je to v podstatě nejčistší odhlučnění místnosti, kdy nikdo ani nemusí na první pohled poznat, že je místnost takto dodatečně odhlučněná.
Odhlučnit stěny můžete i pomocí akustické pěny
Možná to znáte z nahrávacích studií, kde mají vylepenou akustickou pěnu na stěnách, a to povětšinou v černé barvě. Akustická pěna se postará o dokonalé odhlučnění prostor a zvládnete to udělat i za levnou cenu.
Jde o to sehnat odřezky pěny, které se dávají do matrací a nekupovat originální akustickou pěnu. Složení má stejné, jen se trochu více zapotíte při ořezávání hran a poskládání k sobě na stěnu. Pokud si s tím tu práci dáte, tak můžete hodně ušetřit.
Lidová náhražka akustické pěny jsou poté obyčejná plata od vajíček, které fungují na stejném principu, jen s menší účinností.
Myslete vždy také na údržbu stěn
Pokud se budete rozhodovat, jakou cestou se vydat, tak si vždy uvědomte, co s místností plánujete a jak se o ni budete starat. Pokud zvolíte odhlučnění pokoje pomocí akustické pěny, tak se vám budou stěny velmi těžko udržovat a bude se vám na stěnách usazovat hodně prachu.
Proto je asi z tohoto důvodu lepší se vydat cestou sádrokartonu a skelné vaty, kdy vlastně budete mít krásnou bílou stěnu, která lze vždy znovu vymalovat.