Jak oddělit trávník od záhonu? Najděte tu správnou variantu

travnik na zahrade
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Oddělit trávník od záhonu mechanickou cestou je důležité hlavně proto, aby vám trávník neprorůstal do záhonu. Nejde tedy jen o estetické hledisko, ale i praktické, protože by vám tráva mohla zahlušit rostlinky nebo plodiny záhonu.

Oddělit trávník je nejlepší hned na začátku

Pokud máte tu možnost, že teprve budete trávník pěstovat, tak tento krok udělejte hned na začátku, kdy trávník dostane okamžitě svou formu a můžete tak udělat pravidelnou hranici. V případě, že budete oddělovat již starší trávník, tak ho budete muset kopat, a to bude na trávníku bohužel dlouhou dobu vidět.

Výhodou oddělení trávníku ihned na začátku před jeho pěstováním je také to, že mu budete moci dát jakýkoliv tvar a nebudete se muset ničím omezovat. Trávník je potřeba oddělit do hloubky. Dělá se to proto, že kořeny jinak mohou prorůstat a trávník se vám bude posouvat dál a dál.

Jak oddělit trávník později

Máte několik možností, jak oddělit trávník svépomocí. Záleží, jestli se chcete vydat cestou kupované hranice pro trávníky, kdy vlastně koupíte plastový obrubník, který je k oddělení trávníku určený. Jeho pokládka je velmi jednoduchá a člověk se s tím tolik nenadře.

Další možnost je improvizovat a k oddělení trávníku použít například starou chodníkovou dlažbu, kdy ji vlastně vyskládáte do tvaru obrubníků. Stejně tak můžete použít i betonové obrubníky nebo hranici rovnou vybetonovat.

Skvěle mohou posloužit i plastové desky, takže pokud máte kolem sebe nějakého výrobce bazénů nebo plastových retenčních nádrží, můžete ho poprosit o odřezky k vytvoření hranice mezi trávníkem a záhonem.

Na co si dát pozor?

Aby měla hranice mezi trávníkem a záhonem svůj smysl, tak ji musíte položit minimálně 40 centimetrů do hloubky. Hranice nemusí moc přesahovat přes terén, úplně postačí ji povytáhnout cca 3 centimetry nad zem.

Trávník může ke hranici pěkně dorůst a z druhé strany můžete obrubu přihrnout hlínou téměř po vrch. Při výběru materiálu pro vytvoření hranice trávníku se snažte vybírat nezávadný materiál, který může do země, a úplně se vyvarujte dřevěným nebo dřevotřískovým deskám, které vám odehnijí během chvíle.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz