Oprava operačního systému. Opravte jej a zrychlete svůj počítač snadno i bez odborníka

oprava operacniho systemu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Oprava operačního systému se může zdát složitá, ale pokud k ní použijete jednoduchý trik, tak můžete ušetřit několik stovek za opravu počítače od odborníka. Pokud nefunguje operační systém nebo je pomalý, tak můžete zvolit obnovu celého systému.

Oprava operačního systému během pár kliknutí

Ve většině případů by oprava operačního systému měla zabrat jen pár minut. Pokud zjistíte, že vám přestal fungovat internet na vašem zařízení nebo nefunguje některá z částí operačního systému podle toho, jak zrovna potřebujete, tak se můžete uchýlit k možnosti obnovení operačního systému.

Operační systém si ve výchozím nastavení sám ukládá obnovovací body, pomocí kterých můžete kompletní nastavení počítače vrátit do určitého stavu.

Pokud tedy zjistíte, že vám počítač přestal pracovat, nefunguje některá z částí operačního systému nebo je prostě operační systém pomalý, tak ho můžete vrátit do stavu, jako byl třeba den zpět v určitou hodinu.

Oprava operačního systému pomocí obnovení

Před obnovením operačního systému se ujistěte, že máte na počítači veškerou práci uloženou, protože ke konci obnovení systému dojde k restartování celého počítače.

Obnovením operačního systému dochází k obnovení nastavení počítače, nikoliv ke ztrátě dat ne pevném disku. Díky tomu se změní jen nastavení, ale veškeré soubory, které máte uložené, jako jsou na příklad fotky, zůstanou beze změn.

Přes nabídku nastavení si najdete možnost obnovení systému, kde vyberete výchozí bod pro obnovení. Pak už jen počkáte, jak se počítač sám restartuje a vrátí do stavu, kdy byl obnovovací bod uložen.

Tento postup je schopný vyřešit většinu standardních problémů s operačním systémem počítače. Můžete tímto způsobem obnovit nastavení i několik týdnu či měsíců dozadu.

Obnovení operačního systému může trvat i několik desítek minut

Oprava operačního systému pomocí obnovení může trvat i několik desítek minut. Během této doby je velice důležité, aby se proces nezastavil. Mohlo by tak dojít k poškození operačního systému.

Během celého procesu do něj nijak nezasahujte. Počítač nevypínejte a pokud se jedná o přenosný počítač, tak zkontrolujte stav baterie, kdy případně počítač připojte do elektrické sítě, aby nedošlo k jeho vypnutí během procesu obnovení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz