Vyudit makrelu zvládne i méně zkušený kuchař či člověk, co s uzením nemá zase tolik zkušeností. Postačí k tomu větší nebo menší udírna, kvalitní tvrdé nebo ovocné dřevo zbavené kůry a dopředu dobře naložené makrely.
Jak naložit makrelu na uzení
Jestli chcete vyudit makrelu opravdu dobře, tak ji musíte mít správně naloženou. Makrela se nakládá suchou cestou, kdy ji pořádně nasolíte a načesnekujete, a to minimálně 3 celé dny předem. Přidat můžete i různé bylinky nebo koření.
Důležité však je před uzením veškeré koření a česnek z makrel opláchnout a před vložením do udírny nechat makrely řádně okapat.
Naložené makrely je také potřeba skladovat v chladničce. Pokud budete udit v zimních měsících, můžete je klidně nechat i v uzavřené nádobě venku, pokud teplota nepřesahuje 5 stupňů.
Jak vyudit makrelu
Před tím, než začnete oplachovat makrely, tak je potřeba roztopit udírnu. Udírna by měla být kompletně prohřátá a vysušená. Jakmile budete mít takto připravenou udírnu, tak můžete okapané makrely napíchnout na hák ideálně pod hlavou, aby vám makrela při uzení nespadla.
Napíchnuté makrely vložte do horní části udírny a můžete začít s uzením. Makrely se budou udit cca 4 hodiny při teplotě mezi 70 – 80 stupni. Uzená makrela, která je hotová, bude mít takovou zlatohnědou barvu a její maso bude krásně měkoučké a bude se rozpadat.
Pokud udírnu ještě nevlastníte, podívejte i na náš článek, jak vyrobit plechovou udírnu.
Pár dobrých rad na závěr
Do udírny vybírejte opravdu suché dřevo, které je kompletně zbavené kůry, aby nedocházelo k zahořknutí masa. Snažte se udržovat v udírně stálou teplotu. Hlavně se ale snažte, aby teplota nepřesahovala 90 stupňů, aby nedocházelo místo uzení masa k jeho pečení.
Po vyuzení vám makrela v lednici vydrží klidně i 10 dnů. Pokud chcete prodloužit její životnost, tak jí můžete zavakuovanou zamrazit. Uzená makrela je nejlepší čerstvě vytažená z udírny, kdy je teplá a podává se k ní nejčastěji chleba.