Jak dlouho se budou nosit v Česku roušky? Máme odpověď

rousky v cesku
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

V naší zemi platí od 18.3. nařízení vlády o povinném nošení roušek na veřejnosti. Jak dlouho se budou nosit roušky v Česku? To vám povíme v dnešním článku.

I když před pár dny vláda uvolnila povinnost nosit roušky pro lidi s autismem, některé řidiče a rodiny jedoucí v autě, tak jejich úplný konec nošení je zdá se ještě daleko.

Zatím nemáme vyhráno

Někteří Češi nabyli dojmu, že po Velikonocích krize s koronavirem končí. Spousta z nich si myslela, že když vláda nyní postupně lehce uvolňuje přísná opatření, poté co během března uzavřela téměř všechny obchody, tak že máme vyhráno a roušku brzo odložíme. Takhle jednoduché to ovšem nebude.

Přečtěte si i další informace o koronaviru.

Roušky v Česku jen tak neodložíme

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pro Lidové noviny bychom mohli roušky v Česku sundat už v červnu. Některé diskutující však rázem zarazilo slovo “už”. Když se však podíváme na vývoj epidemie a její čísla u nás i v zahraničí, musí být každému jasné, že pokud by došlo k odložení roušek v červnu, bude to skutečně už.

Pravděpodobně to však bude spíš později, což potvrzují slova hlavního epidemiologa Romana Prymuly. Podle něj by to mohlo být až po letních měsících, což řekl v debatě s Václavem Moravcem v České televizi.

To, že bychom měli počítat spíše s temínem pana Prymuly podtrhuje nejen jeho odbornost, ale především to, že vyjádření Adama Vojtěcha jako ministra je spíše politické, protože kdyby nyní jako člen vlády řekl natvrdo, že budeme roušky v Česku nosit i přes léto, mohlo by to vyvolat u některé části obyvatelstva znepokojení.

Tyhle počty s sebou nesou další konsekvence. Pokud se naplní prognózy o delší době nošení roušek, budeme muset letos oželet mnoho věcí, které jsme považovali za samozřejmé. Budeme se muset rozloučit nejen se zahraničními dovolenými, ale i se všemi letními festivaly, sportovními akcemi s diváky, ale třeba i návštěvou bázenů. Těžko si totiž představit koupání s rouškou v rozestupech dva metry.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz