Jak dezinfikovat dudlík: Způsoby sterilizace dudlíku pro děti

Sterilizace dudlíku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pro děti je sterilizace dudlíku opravdu nesmírně důležitá, aby nedocházelo k zanášení zbytečných bakterií do těla, které mohou vyvolávat nejen zažívací potíže miminka. Dítě by mělo dudlík používat maximálně půl dne a poté by mělo dostat druhý, který je již dezinfikovaný. I nové dudlíky je potřeba pro jistotu nejprve sterilizovat, než je dítě dostane do pusy.

Sterilizace dudlíku

Sterilizace dudlíku je důležitá hlavně kvůli ochraně dítěte před možným zanesením virů a nečistot do těla. I když se vám může zdát, že je dudlík dokonale čistý, tak na něm mohou být bakterie nebo jiné nečistoty, které jsou na dětském dudlíku nežádoucí.

Provádějte dezinfekci dudlíku ihned po každém pádu dudlíku na zem. Pokud dítěti upadne dudlík vedle sebe na postel, tak není potřeba ihned letět do sterilizátoru, jen se podívejte, zda na sobě nemá nějaké hrubé nečistoty.

Možnému pádu dudlíku můžete zabránit pomocí řetízku na dudlík, který miminku připnete za oblečení. Dokonce se dají sehnat i pohledné řetízky se jménem dítěte.

Jak dezinfikovat dudlík?

Pokud nevíte, jak dezinfikovat dudlík, tak se řiďte pomocí jednoduchého postupu. Sterilizace probíhá při vysoké teplotě, při které dochází k dokonalé dezinfekci dudlíku v páře. Můžete si koupit parní sterilizátor, který budete používat ve vaší mikrovlnce.

Prodávají se i různé sterilizační prášky a nálevy pro sterilizaci dětských dudlíků a lahviček, ale pro rychlou a správnou sterilizaci je opravdu nejlepší parní sterilizátor, který koupíte za pár stovek.

Do parního sterilizátoru stačí přidat na dno trochu vody a do horní části dáte dudlíky a lahvičky pro děti. Voda se v mikrovlnné troubě přemění v páru s vysokou teplotou a ta dokáže věci pro miminko důkladně dezinfikovat.

Dezinfekce dudlíku může probíhat i ve vroucí vodě v hrnci, pokud zrovna nemáte po ruce mikrovlnnou troubu a parní sterilizátor. Dokonce i některé kuchyňské parní hrnce nabízí tuto možnost sterilizace.

Jak udržet dudlík sterilní delší dobu?

Dudlík by se neměl nechávat déle než dva dny bez nové sterilizace, a to i když ho máte někde pouze uložený.

Pokud si však pořídíte speciální krabičku na dudlíky, tak vydrží ochráněné před prachem a jinými nečistotami daleko déle. I tato krabička na dudlíky by však měla procházet pravidelnou dezinfekcí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz