Skvrny na koberci a prach: Jak vyčistit koberec, aby byl dokonale čistý

vyčistit koberec
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Možná se právě chystáte na jarní úklid a budete potřebovat vyčistit koberec od skvrn nebo prachu. Pořádně vyčistit vlákna koberců může být jednoduché, pokud použijete správnou techniku nebo běžné suroviny, které máte doma.

Jak správně vyčistit koberec?

Jestli potřebujete vyčistit koberec od prachu, tak budete potřebovat pořádný vysavač. Můžete si na čištění půjčit v půjčovně stavebního nářadí průmyslový vysavač, který má několikanásobně větší tlak než mají klasické domácí vysavače.

Dobré bude si půjčit vysavač, který má v násadě, kterou budete koberec vysávat, i točící se kartáče, aby mohl vlákna koberce pořádně pročesat a dostal z nich co nejvíce prachu.

Další možností, jak vyčistit koberec, je mokrá cesta vysávání. Můžete si zakoupit nebo vypůjčit vysavač, který vysává mokrou cestou. Do náplně vysavače můžete přidávat i různé prostředky, které dokážou koberec i dezinfikovat.

Pokud nechcete používat vysavač, můžete také koberec přehodit venku přes branku a pěkně postaru ho pořádně vyklepat.

Jak vyčistit koberec od skvrn?

Skvrny na koberci vám pomohou pokazit náladu, ale není složité se jich zbavit. Jestliže se vám podaří do koberce vylít nějakou tekutinu, která udělá na koberci flek, tak se snažte okamžitě co nejvíce tekutiny z koberce odsát například pomocí savé houby nebo hadříku. Potom teprve použijte domácí čističe.

Vyčistit koberec od skvrn můžete i pomocí jedlé sody, která perfektně funguje na mastné skvrny. Sodu smícháte s perlivou vodou a budete koberec drhnout pomocí hadříku nebo kartáčku.

Další možností, jak vyčistit koberec od skvrn, je prášek do pečiva. Koberec posypete v celé ploše malou vrstvou prášku do pečiva a necháte přes noc. Ráno koberec vysajete a bude dokonale čistý.

Stejným způsobem můžete použít i jedlou kuchyňskou sůl, kterou zasypete večer skvrny na koberci, a ráno sůl z koberce vysajete.

Čištění koberce pomocí běžných surovin

Výborně při čištění skvrn na koberci funguje i smetana ke šlehání, ze které vyšleháte pěnu, kterou použijete na koberec. Jakmile se skvrna rozpustí, tak ji necháte zaschnout. Potom použijete domácí vysavač, kterým pěnu vysajete.

Dalším problémem může být fixou pomalovaný koberec od dětí. Na fixu velice dobře zabírá citronová šťáva. Postačí tedy flek na koberci pokapat citronem a nechat ho působit. Potom už místo vydrhnete jen obyčejnou vodou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz