Udržet čistotu v kuchyni dá někdy pořádně zabrat. Obzvlášť v době, kdy se vám v troubě připeče alobal nebo na rošt vyteče šťáva. Je důležité vědět, jak se v takových chvílích zachovat a jakým způsobem troubu čistit. Pokud totiž zvolíte způsob špatný, můžete si troubu poničit.
Jak čistit troubu od připálenin
Drátěnkou nebo dokonce nožem či podobným nástrojem povrch vaší trouby rozhodně nečistěte. Tenký alobal můžete odstranit i jinou cestou než hrubou stranou drátěnky.
Sklokeramický povrch, nerezový, nebo smaltovaný povrch jsou totiž na poškrábání vždy náchylné a snadno se na nich tvoří rýhy. Proto volte raději jednoduchý trik s mokrým ručníkem.
V případě připečených nečistot v troubě zkrátka platí, že méně je někdy více, v tomto případě tedy méně síly. Škrábance a rýhy, které by nevhodným čištěním vznikly, jsou nejen neestetické, ale mohly by i zhoršit funkčnost trouby.
Na alobal s ručníkem
Ručník použijte bavlněný, v každém případě by měl vydržet i vysokou teplotu kolem 100 stupňů Celsia. Musí být také dostatečně mokrý.
Ručník rozložte na postižená místa s připáleným alobalem. Poté zavřete dvířka od vaší trouby a nastavte troubu na 100 stupňů Celsia. Původně mokrou utěrku či ručník nechte v troubě po dobu minimálně dvaceti minut.
Až se utěrka v troubě řádně zahřeje, pomocí páry, která přitom vznikne, by měl připečený alobal povolit a mělo by být možné jej poměrně snadno odstranit.
Alobal samozřejmě odstraňte z povrchu ve chvíli, kdy je ještě povrch dostatečně horký. Na odstranění zbytků alobalu si vezměte třeba plastovou kartu, jejíž hranou karty zbytky alobalu snadno odsunete. Postupujte směrem od sebe.
Pokud se vám nedaří touto cestou připálené jídlo či zbytky alobalu odstranit, vezměte si na pomoc ocet a sodu. Ingredience smíchejte dohromady tak, aby vám vznikla hustá kašička.
Povrch trouby s ní natřete a nechte působit alespoň 24 hodin. Poté můžete zbytky mastnoty či připečený alobal postupně odstranit. Pomocí těchto dvou ingrediencí se můžete nečistot zbavit poměrně snadno.