Jak na stavbu plotu. Montáž drátěného plotu krok za krokem

drateny plot
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Montáž drátěného plotu je jedna z prací, kterou si zvládnete udělat snadno i svépomocí bez nutnosti objednávat firmu. Nejčastěji se na stavbu plotu používá klasické pletivo, které je skvělým řešením, pokud chcete rychle a levně oplotit pozemek.

Jak na stavbu plotu?

Před samotnou montáži drátěného plotu je potřeba provést několik následujících kroků.

Měření na montáž drátěného plotu

Tento krok nelze nijak přeskočit. Nejpohodlněji si pozemek změříte s pomocí obyčejné šňůry, abyste si mohli rozvrhnout další práci. Dále si pomocí kolíků označte ta místa, kde ve finále budou rozmístěné sloupků na pletivo.

Profesionálové doporučují vytvořit mezery mezi sloupky ne větší než tři metry. Pletivo se jinak časem povolí a zkroutí a celistvost oplocení se může narušit. Podle doporučených způsobů si nejprve zjistěte, kolik budete potřebovat sloupků.

Výška každého sloupku se vypočítává na základě šířky používaného pletiva. Je třeba vzít v úvahu i tu jeho část, která bude pod zemí. Sloupky, které budou stát v rozích, vezměte o půl metru delší, protože na ně bude větší nápor.

Co se materiálu týče, nejlepší bude vybrat si kovové sloupky. Před montáží zkontrolujte, že sloupky ani pletivo nereziví, případně řez odstraňte a natřete barvou pro ochranu materiálu. Vynikajícím řešením by byly pozinkované ocelové sloupky.

Montáž sloupků

Nejprve vykopejte jámy, ideálně s pomocí zahradního vrtáku. Šířka jam by měla být alespoň o 2-3 centimetry větší, než šířka sloupků. Dejte pozor, aby nabyly jámy příliš hluboké, jinak byste mohli ve výsledku mít sloupky kratší, než je šířka pletiva.

Jámy dělejte opatrně a vrták přitom mějte v přísně vertikální poloze. Sloupky rozmístěte všechny v jedné rovině, jinak se vám nepodaří natáhnout správně pletivo. Pro upevnění sloupků v zemi se často zalévají betonem. Podívejte případně na podrobný návod, jak betonovat sloupky.

Pokud ale mluvíme o těžkých jílovitých půdách, pak je to zbytečná práce navíc. Při silných deštích by se voda v jílovité půdě hromadila pod betonem, a když pak v zimě zmrzne, dokáže vytlačit sloupek i s betonovým základem.

Rozvíjení role pletiva

Nyní se vám určitě bude hodit pomoc dalšího člověka. Pletivo vybalte a roli položte na rovný povrch a opatrně rozbalujte. Není třeba nikam spěchat.

Pracujte maximálně opatrně, aby se pletivo nezamotalo, a nebo abyste si o něj neporanili ruce. Po rozmotání zkontrolujte, zda jsou všechny kraje rovné a jestli má pletivo pravidelný tvar.

Montáž drátěného plotu

Nyní můžete přistoupit k samotné montáži pletiva. Je to vcelku jednoduchá práce, ale vyžaduje pozornost a fyzický výkon. V horní části každého sloupku je potřeba vyvrtat otvory o průměru asi jeden centimetr, kterými bude procházet drát pro natažení.

Ostré hroty na konci pletiva zahněte a postavte roli pletiva kolmo k zemi. Jakmile pevně připevníte pletivo k prvnímu sloupku, je třeba vzít plochý drát a provléknout ho horními otvory. Délka horizontálního drátu musí být alespoň o půl metru delší, než je mezera mezi sloupky.

Konce drátu by měly být protaženy předem připravenými otvory a bezpečně upevněny, aby pletivo drželo pevněji. Pokud horní upevnění pletiva vynecháte, pletivo brzy klesne. Poté už nedá vrátit do původního stavu.

S největší pravděpodobností vám jedná role pletiva nevystačí a vy budete muset jednotlivé role spojovat mezi sebou. Dokončení plotu se většinou dělá tak, že k sobě konce pletiv přiděláte ještě jedním malým kusem pletiva.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz