Ať už si do koupelny pořídíte umyvadlo jakéhokoliv tvaru, vždy bude třeba jej udržovat, a to především odpad umyvadla. Odtokové otvory v umyvadle jsou však vždy dva. Ten hlavní, kterým odtéká voda standardně, musí být vždy čistý a dobře průchozí. Pozornost je ale třeba věnovat i tomu druhému odtokovému otvoru, který se zpravidla nachází hned pod kohoutkem. Jak na to?
K čemu je druhý odtok?
V okamžiku, kdy naplníte umyvadlo až po okraj vám odtok vody z umyvadla zajistí právě tento malý otvor. Ten slouží k odtoku nadbytečné vody, která se v umyvadle nahromadila ve chvíli, kdy jste to s napouštěním trochu přehnali.
Malý odtokový otvor vás tak chrání před případným přetečením umyvadla a následným vytopením koupelny. V odtokovém otvoru se ale mohou usazovat různé nečistoty.
Občas se proto ujistěte, že tudy může voda volně protékat. Pokud zjistíte, že tomu tak není, bude nejspíš nutné otvor vyčistit.
Jak vyčistit odtok umyvadla
Malý odtokový otvor nemá žádné sítko ani jinou bariéru zabraňující vstupu nečistot. Aby jím mohla volně proudit voda, je tedy zapotřebí jej čas od času vyčistit solným roztokem.
Na pomoc si vezměte několik polévkových lžic soli, které rozmíchejte ve sklenici teplé vody tak, aby se jednotlivá zrna soli v roztoku rozpustila.
Po té roztok nalijte do odpadu a po malé chvilce napusťte do umyvadla vodu. Vodu nechte téct alespoň jednu minutu. Oba odtokoví otvory můžete vyčistit také s pomocí druhého domácího přípravku.
Nejosvědčenější způsob čištění je totiž pomocí jedlé sody a octa. Pěna, která díky jejich chemické reakci vznikne, dokáže dobře vyčistit i poměrně hodně ucpaný odpad.
Pokud odtok z umyvadla propláchnete nakonec převařenou vodou z konvice, určitě neprohloupíte. Jedině tak může být vaše umyvadlo hygienicky čisté.
Na čištění odtokového otvoru tak není nic složitého, je však na třeba na něj nezapomínat. Ve chvíli, kdy budete potřebovat, aby skrze něj voda rychle protékala, již bude na dohánění restů pozdě.