Když vybíráme radiátor do koupelny. Na co se zaměřit?

radiator do koupelny
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Koupelna je místností, ve které je příjemná teplota důležitější než kdekoliv jinde. Záleží vždy na konkrétním interiéru, ale zdroj tepla v koupelně ocení téměř každá domácnost. Nejčastěji samozřejmě sáhneme po radiátoru v podobě klasického koupelnového žebříku. Pojďme se nyní podívat, na co se při výběru radiátoru do koupelny zaměřit.

Výkon radiátoru

Při výběru koupelnového radiátoru, který dobře poslouží nejen v chladnějším období, je potřeba dbát na jeho výkon. Topné žebříky a jejich výkon by měly odpovídat vždy velikosti vaší koupelny. Kromě vytápění vaší koupelny mohou posloužit i na sušení vašeho prádla nebo vlhkých ručníků.

Příliš výkonný radiátor si do malé koupelny nepořizujte, zbytečné výdaje za přetopenou koupelnu nikdo nepotřebuje. Na jeden metr kubický prostoru je potřebný výkon přibližně kolem 100 W. Není proto potřeba vyhazovat za spotřebu více peněz než je nutné.

Jaký radiátor do koupelny?

Při výběru radiátoru do koupelny je důležitý nejen výkon, ale i jeho velikost. Velikost radiátoru volte zásadně podle počtu lidí bydlících v bytě.

Pokud bydlíte v bytě jen dva, bohatě vám postačí radiátor o velikosti do 100 cm. Pro více početnou rodinu je potom lépe vybírat radiátor od 170 cm a výše.

U výběru vždy hleďte i na design tak, aby se do vaší koupelny hodil. Pokud radiátor esteticky zapadne, máte nejspíš vyhráno.

Elektrické žebříky

Elektrický radiátor můžete zpravidla připojit přímo do sítě. Jeho instalace je tudíž maximálně jednoduchá.

V momentě, kdy radiátor nebudete potřebovat, ho můžete kdykoliv odpojit. Ovládat a regulovat ho lze manuálně anebo ovladačem.

Teplovodní topení

Pokud se rozhodnete pro teplovodní topení, je nutné počítat s tím, že topení bude napevno připojené k ventilům otopné soustavy. Lze jej však možné libovolně regulovat jako běžný radiátor.

Kombinované topení

Oba způsoby vytápění je možné zahrnout do jednoho. V topné sezóně jej lze regulovat přes otopnou soustavu, mimo sezónu jej lze připojit do sítě.

Ocel nebo hliník?

Materiál, ze kterého je radiátor vyroben, je dalším důležitým parametrem pro výběr. Výhodou oceli je, že udrží dlouhodobě teplo v prostoru vaší koupelny. Ocelové radiátory se velmi rychle nahřívají, teplo je možné získat i během pár minut.

Pokud se rozhodnete pro hliníkové radiátory, s teplou místností můžete počítat také téměř okamžitě, oproti oceli ale rychleji chladnou. Výhodou hliníku je ovšem nižší hmotnost a tím pádem menší zátěž pro zeď nebo příčku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz