Fíkovník drobnolistý je pokojová rostlina, která není náročná na péči

fíkovník drobnolistý
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Hledáte-li do svého bytu nebo kanceláře pokojovou rostlinu, která nevyžaduje náročnou péči, zvolte si fíkovník drobnolistý neboli benjamin. Jedná se pokojovku, která se vám odvděčí už jen za to, že ji budete pravidelně zalévat a dopřejete jí organické hnojivo. Jak ho pěstovat?

Benjamin má rád teplo

Ve své domovině v tropické jižní a jihovýchodní Asii dorůstá benjamin výšky až 30 metrů. Jestliže ho budete pravidelně zastřihovat a tvarovat tímto jeho korunu, můžete z něho vytvořit i zajímavou bonsaj, jež bude ozdobou vaší domácnosti. Není jistě bez zajímavosti, že jeho kořeny dokážou prorůst i asfaltem, má-li k tomu příležitost. V domácích poměrech toto nehrozí. Fíkovník drobnolistý miluje světlé místo bez přímých slunečních paprsků. A také teplo. Rozhodně mu nesvědčí průvan a chlad. Minimální teplota, kterou ještě snese, je 10 stupňů Celsia.

Jak zalévat fíkovník drobnolistý

Benjamin je tropická rostlina a vyžaduje na zalévání odstátou vodu pokojové teploty. Když ho přelijete, bude shazovat listy. Ty ostatně může shodit i tehdy, když mu změníte jeho stanoviště. Platí poučka, že čím je v pokoji větší teplo, tím častěji je třeba fíkovník zalévat. Nezapomeňte při horkých letních dnech rosit jeho listy. Když dochází k zasychání listů a jejich svinutí, příčinou mohou být silné sluneční paprsky, vzduch s nízkou vlhkostí, ale také přesychání substrátu.

S přesazováním benjamina opatrně

Benjamin není třeba pravidelně přesazovat. On vlastně nemá moc rád, když se s ním hýbá. Takže přesazujte ho jedině tehdy, kdy je to už opravdu nezbytné, a to jen do o něco málo větší nádoby, kam se pohodlně složí jeho kořeny. Staré exempláře nepřesazujeme vůbec, pouze doplníme zeminu v květináči, jejíž složení by mělo být: 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy, 2 díly listovky. Pravda ale je, že fíkovník drobnolistý dobře roste i v obyčejném substrátu pro pokojové rostliny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz