K dosažení co nejlepší chuti uzeného masa budete potřebovat do své udírny kvalitní dřevo na uzení. Do udírny by se mělo používat výhradně tvrdé dřevo nebo dřevo z ovocných stromů. Nikdy nepoužívejte k uzení měkké dřevo a už vůbec ne dřevo z jehličnatých stromů, po kterém by mohlo mít maso štiplavou vůni i chuť.
Nejlepší dřevo na uzení
Dřevo na uzení si můžete ideálně připravit z tvrdého dřeva, jako je například buk, dub nebo akát. Stejně tak jsou vhodné ovocné stromy jako například hruška, jabloň, švestka nebo třešeň. Ať už si vyberete kterékoliv, tak bude důležité jeho zpracování a uchovávání.
Měkké dřevo můžete použít jen pro případ vysušení udírny. Pokud máte venkovní zděnou udírnu, která by mohla mít uvnitř velkou vlhkost, tak je dobré ji den před plánovaným uzením vysušit. K tomu můžete použít právě i měkké dřevo, protože je škoda pálit tvrdé dřevo, které je vhodné k uzení masa.
Snažte se v udírně topit co nejvíce, alespoň dvanáct hodin předem, aby došlo k co nejlepšímu vysušení.
Jak skladovat dřevo na uzení?
Skladování dřeva na uzení je opravdu hodně důležitá věc v celém procesu. Po pokácení by se mělo nechat minimálně dva roky přirozeně vyschnout, aby neobsahovalo zbytečně velkou vlhkost.
Dřevo ukládejte na dostatečně vzdušné místo, kam nezatéká dešťová voda. Dřevo by mělo být celé dva roky venku v suchu, aby bylo pořádně vyschlé a připravené k uzení.
Jak si připravit dřevo do udírny?
Dřevo na uzení by se mělo kompletně zbavit kůry, která by mohla způsobovat nepříjemný štípající kouř, a ten k uzení rozhodně není vhodný. Dřevo si připravte ve více velikostech.
Ze začátku, kdy budete roztápět udírnu, jsou lepší menší polínka. Postupně si vytvoříte v ohništi pořádný rozžhavený základ a můžete postupně přidávat větší polena.
Pokud vlastníte udírnu, která se dá těžko vytopit nebo hodně fouká či mrzne, tak si přichystejte na uzení spíše menší polena, která rychleji hoří a vydávají více tepla do topeniště.