Domácí třešňový sirup vás osvěží. Jak ho vyrobit krok za krokem

třešňový sirup
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Hledáte osvěžení v horkých letních dnech? Co si doma připravit třešňový sirup? Vyrobit si domácí třešňový sirup totiž není nic složitého. Jestliže máte navíc větší úrodu třešní, tak takový osvěžující sirup je v letních měsících přímo ideální možností, jak třešně využít.

Domácí třešňový sirup

Pokud chcete připravit dobrý třešňový sirup, tak vybírejte jen dobré a opravdu dobře dozrálé třešně. Čím sladší třešně budou, tak tím méně budete muset sirup doslazovat cukrem.

Při trhání třešní si také dávejte pozor na nahnilé třešně, které do sirupu rozhodně nepatří.

Třešně natrhejte a ideálně do dvou až 4 dnů zpracujte. Během této doby je dobré natrhané třešně uchovávat v chladu. Pokud nemáte chladný sklep, tak je můžete dát klidně i do lednice.

Před zpracováním je z lednice minimálně hodinu předem vytáhněte.

Jak vyrobit sirup z třešní?

Třešně je jako první potřeba zbavit stopek a potom také pecek. Ideálně k tomu poslouží kuchyňské odpeckovávače. Nebo si třeba přečtěte i náš návod, jak rychle vypeckovat třešně.

Potom třešně namočte na hodinu do vody kvůli vyplavení červů a připravte si hrnec, ve kterém budete třešně vařit.

Po hodině třešně vytáhněte z vody a dejte do hrnce, kde na 1 kg třešní přidáte 0,5 litru vody a 400 gramů cukru. Třešně pomalu zahřívejte a rozvařte.

Jakmile budou třešně rozvařené, tak je pomocí tyčového mixéru rozmixujte. Celou směs pořádně promíchejte a chvíli povařte.

Teď vše přecedíte a uskladníte

Jakmile se vám bude sirup chvilku vařit, tak ho odstavte z ohně a nechte pozvolna bez míchání vychladnout. Je důležité se sirupem už nemíchat, aby kal sedal dolů na dno hrnce.

Jakmile budete mít sirup vychladnutý, tak můžete začít s lahvováním. Připravte si prázdné lahve, ve kterých budete sirup uchovávat.

Je důležité sirup brát z hrnce opatrně, aby nedocházelo k rozvíření kalu. Proto použijte naběračku a sirup pomalu berte shora. Sirup můžete i zavařit, aby vydržel co nejdéle. Potom není potřeba ho uchovávat v lednici.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz