Domácí ozdoby na stromeček. Vyrobte si je jen pomocí sody a vody

vánoční ozdoby ze sody
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Co si zkusit vyrobit vlastní domácí ozdoby na stromeček? Není nic jednoduššího. Může se z toho navíc stát i vaše každoroční nová vánoční tradice, kdy si s rodinou vyrobíte každý rok jiné ozdoby, za které ani moc nezaplatíte.

Vánoční ozdoby ze sody a vody

Vyrobit ozdoby na stromeček si můžete opravdu jen ze sody a vody. Ozdoby na stromeček tak vyrobíte pomocí 250 ml vody, 250 ml jedlé sody a přidáte 250 ml kukuřičného škrobu.

Dále budete potřebovat vhodná tvořítka, kterými budete udávat tvar nové ozdobě. Můžete si je koupit ideálně silikonová, protože z těch budete ozdoby jednoduše vyloupávat.

Jak vyrobit ozdoby na stromeček?

Škrob a jedlou sodu nasypte na pánvičku, která má ideálně nepřilnavý povrch, a přilijte vodu.  Vše promíchejte a na mírném plamenu začněte pomalu vše zahřívat.

Jakmile začne celá hmota pěnit, tak zeslabte plamen a hmotu ještě jednou pořádně promíchejte. Mohou se začít tvořit hrudky, ale to ničemu nevadí.

Jdeme na to…

Ozdoby na stromek je možné vypracovat ze vzniklé hmoty hned dvěma způsoby. Můžete hmotu ještě horkou odlévat do připravených formiček, kdy musíte vždy pěkně zahladit zadní stranu a nechat vytuhnout.

Další možností je vypracování hmoty do podobného stavu, jako je těsto. Pěkně hmotu vyválet a začít vykrajovat pomocí klasických vykrajovátek.

Vykrojené ozdoby nechte posléze pomalu vyschnout přikryté folií, aby vysychání neprobíhalo moc rychle a hmota nezačala praskat.

Domácí ozdoby můžete libovolně barvit a zdobit

Vytvořené ozdoby si můžete provrtat a prostrčit ozdobnou mašli, pomocí které bude tato domácí ozdoba na stromečku držet. Vánoční ozdoby na stromeček vytvořené z této hmoty budou v základní barvě bílé. Můžete na ně použít tempery nebo i vodovky k dalšímu zdobení.

vanocni ozdoby ze sody
vánoční ozdoby ze sody

Z vody, sody a škrobu je možné vytvořit i větší ozdobu. Pokud chcete vytvořit větší ozdobu, například o velikosti jídelního talíře, tak budete muset přidat ještě výztuhu.

Při odlívání větší ozdoby vmáčkněte zhruba doprostřed různě namotané provázky, které zajistí soudržnost a pevnost celé větší ozdoby.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz