Domácí mýdlo může být originální dárek k narozeninám

Výroba domácího mýdla
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud nevíte, co koupit své kamarádce k narozeninám, máme pro vás řešení a tím je domácí mýdlo. Výroba domácího mýdla je velmi jednoduchá. Věřte, že i vlastnoručně vyrobený dárek může být skvělou volbou.

Výroba domácího mýdla za pomoci mýdlové hmoty

Nejjednodušším způsobem, jak vyrobit domácí mýdlo, je použít mýdlovou hmotu. Tu seženete například ve výtvarných potřebách, lze ji ale objednat i přes internet. Cena mýdlové hmoty se pohybuje do 100 Kč za půl kilogramu.

Mýdlovou hmotu nakrájejte na malé kousky a nechejte ji pomalu rozpustit na plotně. Mýdlový základ nechejte na chvíli vychladnout a pokud budete chtít mýdlo barevné, nyní je čas na použití potravinářského barviva.

Část mýdlové hmoty odeberte, přimíchejte potravinářské barvivo, dobře rozmíchejte a posléze smíchejte se zbytkem mýdlové hmoty. Poté nalijte připravenou hmotu do formy a nechejte alespoň 24 hodin ztuhnout.

Výroba domácího mýdla za pomoci želatiny

Pokud chcete vytvořit opravdu neobvyklé mýdlo, vyzkoušejte mýdlo želatinové. Výroba domácího mýdla, které svou konzistencí připomíná sliz, není vůbec složitá.

Budete potřebovat želatinu, horkou vodu, špetku soli a tekuté mýdlo. Sáček želatiny zalijte horkou vodou a dobře rozmíchejte. Potom přidejte špetku soli a tekuté mýdlo a opět promíchejte. Pokud chcete barevné mýdlo, přidejte potravinářské barvivo a zamíchejte. Můžete přidat i pár kapek olivového oleje a směs zamíchat.

Směs posléze nalijte do připravené formy a dejte si pozor, abyste případně odebrali pěnu, která mícháním vznikla. Na funkčnost mýdla by to vliv nemělo, nicméně po ztuhnutí nebude vypadat pěna příliš dobře. Připravené mýdlo potom nechejte alespoň 24 hodin v lednici ztuhnout.

Další tipy, jak mýdlo vylepšit

Nyní tedy již víte, že výroba domácího mýdla nemusí být vůbec složitá. Pokud ale budete chtít vyrobit mýdlo bez jakýchkoliv vychytávek či pomocníků, budete potřebovat hydroxid sodný. Právě ale práce s touto sloučeninou mnoho lidí odradí, a tedy volí možnost vyrobit mýdlo bez hydroxidu.

Pokud chcete, aby vaše domácí mýdlo vypadalo opravdu dobře, zkuste místo jednoho velkého mýdla vyrobit několik malých mýdel. Malá mýdla vypadají jako dárek naprosto výborně. Stačí jako formu použít silikonové formičky na led.

Chcete ještě více ozvláštnit vaše mýdlo? Zkuste přidat pár třpytek. Také vyzkoušejte přidat do mýdlové směsi různé vonící esence a výsledné mýdlo potom provoní celou koupelnu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz