Domácí kino: Jak vybrat vhodný projektor do domácnosti?

domácí kino
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Nelze tvrdit, že by televize byly na ústupu, je však hodně rodin i jednotlivců, kteří si domů pořizují také projektor, nebo přímo domácí kino.

Doba pokročila v technologiích mílovými kroky. Zatímco ještě před pár lety jsme se na film mohli doma podívat jen v televizi nebo prostřednictvím DVD přehrávače, dnes už není neobvyklé mít doma domácí kino. To nabízí přímo fantastický zážitek ze sledování filmu, které je možné připodobnit tomu, když sedíte ve skutečném kinosále. Víte, jak vybrat vhodný projektor?

Konkurence televizí

Nelze tvrdit, že by televize byly na ústupu, je však hodně rodin i jednotlivců, kteří si domů pořizují také projektor, nebo přímo domácí kino. Proč to dělají? Když si promítáte film na plátno nebo zeď za pomoci projektoru, máte z celého filmu lepší požitek. Projektory nabízejí lepší zvuk i kontrast a velmi dobrou barevnost, a směle tak konkurují televizoru.

Rozdíly mezi projektory

Na současném trhu najdete projektory pro kancelářské použití nebo domácí kino. Není totiž jedno, jaký si pořídíte. Pokud chcete hrát hry a sledovat filmy, měli byste vybírat mezi projektor s rozlišením Full HD, HD Ready nebo 4K a s poměrem stran promítaného filmu 16 : 9 nebo 21 : 9. Je to proto, že většina filmů se dnes natáčí jako širokoúhlých. Kancelářské projektory jsou vhodné pro promítání prezentací při obchodních jednáních nebo ve školách při výuce.

Při výběru domácího projektoru je podstatná i svítivost, kontrast a hlučnost

Svítivost neboli světelný tok, jež se udává v lumenech (lm), má vliv na výsledný jas promítaného obrazu. Velkou roli hraje i okolní osvětlení. Funguje to tak, že když je místnost při promítání dobře zatemněná, není třeba používat projektor s velkou svítivostí – postačí úplně svítivost do 2 000 lm. V méně prosvětlených pokojích byste měli mít projektor se svítivostí od 2 000 do 3 000 lm a při promítání za denního světla se neobejdete bez svítivosti nad 3 000 lm.

Na kontrastu zase záleží, jak dobře uvidíte detaily v různě tmavých scénách. U filmových projektorů by měl být kontrast alespoň 10 000 : 1 a více, chcete-li mít z filmu ten správný požitek. Poměrně podstatná vlastnost projektoru je také jeho hlučnost. Pokud je vyšší jak 30 decibelů, bude vás při sledování filmu hluk projektoru nemile rušit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz