Co se skořápkami od ořechů? Skořápky vlašských ořechů nevyhazujte, mají několik užitečných využití

skořápky ořechů
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vlašské skořápky ořechů rozhodně nemusíte vyhazovat, protože se dají v domácnosti využít hned několika způsoby. Proto je škoda touto vzácnou komoditou zbytečně plýtvat. Pojďte se tedy podívat na to, jaké mají skořápky ořechů využití.

Vlašské skořápky jako dekorace

Pokud se vám podaří skořápky ořechů rozloupnout přesně na poloviny, tak mohou sloužit jako krásná výzdoba například na Vánoce.

Ze skořápek můžete vyrábět různé vánoční dekorace. Asi nejčastěji se skořápky využívají k výrobě adventních věnců, kdy skořápky lepíte na polystyrenový korpus.

Velice pěkné jsou také ořechové svíčky, kdy si do pěkně rozloupnuté půlky skořápky vložíte kousek knotu a zalijete voskem. Takto vytvořenou svíčku můžete použít normálně na stůl nebo také jako plovoucí svíčku do misky s vodou.

Nápoj ze skořápek

Vlašské skořápky můžete pomocí připraveného nápoje využít proti vlhkém kašli. Ze skořápek si vyrobíte nápoj, který budete popíjet. Jak na to?

Omyjte si cca deset skořápek ořechů a vložte je do horké vody, kterou postupně přivedete k varu. Skořápky na mírném ohni potom vařte 30 minut.

Po uvaření přeceďte a nalijte nápoj do termosky, kde ho budete mít přes den a můžete ho popíjet. Na deset skořápek přijdete cca 1,2 litrů vody. Výsledný objem bude o něco menší, protože se při vaření voda vypaří.

Skořápky jako výborné palivo

Skořápky ořechů mohou v neposlední řadě posloužit i jako palivo. Skořápky jsou totiž velice tvrdé, a tak se výhřevností dají přirovnat k topení pomocí dubového dřeva.

Skořápky poté dokážou hořet velmi dlouho a poskytnout i velkou výhřevnost. Před přidáním skořápek do kamen nebo krbu však musíte mít pořádně roztopeno.

Skořápky, které chcete využít jako palivo, musíte řádně usušit. Čím lépe vysušené skořápky budete mít, tak tím lepší výhřevnost od nich můžete očekávat. Ze skořápek navíc zůstává jen opravdu velmi málo popela.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz