Co se shnilými jablky a jak se hnilobě vyvarovat: Nedělejte zásadní chybu

shnilá jablka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Shnilá jablka jsou problémem, se kterým se zahrádkáři často potýkají během sklizně. Pokud najdete mezi svou úrodou i shnilá jablka, tak je potřeba taková nahnilá jablka ze stromu či jeho okolí vždy bezpečně odstranit, aby se předcházelo dalšímu šíření plísní.

Kam odstranit shnilá jablka?

Shnilá jablka můžete vždy odstranit ekologicky. Obecně jde o zabránění přenosu plísně na další plody nebo stromy. Pokud jich tedy máte na své zahrádce hodně, můžete napadená jablka zlikvidovat pomocí vykopané díry a následným zaházením jablek dostatečnou vrstvou zeminy.

Shnilá jablka můžete i kompostovat, ale musíte dodržet pár základních pravidel. Pokud se rozhodnete pro kompostování, tak špatná jablka je potřeba zaházet dostatečně velkou vrstvou zeminy v kompostu nebo ještě lépe dostatečnou vrstvou posekané trávy, která zabrání přenášení plísní a jiných chorob.

Jak se chovat po sklizni?

Pokud vám zůstaly po kompletní sklizni na stromě i nějaká scvrklá jablka, tak se je snažte ze stromu odstranit.

Úplně nejzazší termín, kdy tato jablka ze stromu odstranit, je tehdy, dokud ještě nemá strom nové pupeny. Potom už by mohlo docházet k nechtěnému přenosu chorob z minulé sezóny na nové plody. Tato choroba by mohla ničit novou úrodu. Jednak budete mít menší sklizeň, ale také ohrožujete zdraví celého stromku.

Existuje několik možností postřiků proti těmto chorobám, ale pokud budete důkladní a napadená jablka budete odstraňovat, tak ji můžete vymýtit svépomocí a bez chemie.

Shnilá jablka rozhodně nevykrajujte

Většině zahrádkářů je úrody líto a tak napadená místa na jablku vykrajují. To je ovšem velká chyba, protože pouhým vykrojením viditelné části hniloby se nemusíte zbavit veškerých choroboplodných zárodků. Mnohem lepší je celé napadené jablko vyhodit a snažit se napříště hnilobám předejít.

Pokud si dáte jednu sezónu záležet a plesnivá jablka ze stromu i pod ním dokonale uklidíte, tak je velká pravděpodobnost, že další sklizeň proběhne již v pořádku.

Plísně a nemoci se mohou přenášet i z jednoho stromu na druhý v okolí několika metrů. Pokud tedy nemáte pouze jeden strom a máte na pozemku například více jabloní, tak je potřeba udělat tuto dokonalou očistu na všech stromech.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz