Kompost a humus jsou nejdůležitějšími faktory pro úspěšné pěstování rostlin. Slyšeli jste o nich naposledy na hodinách biologie? Osvěžte si znalosti v našem článku a zajistěte si bohatou úrodu. Pojďme se podívat, jak založit kompost.
Jak začít kompostovat?
Připravte si kontejner, ve kterém budete vytvářet kompost. Střídejte vrstvy pro lepší zrání kompostu. V kompostové hromadě udržujte stálou teplotu a vlhkost. Kompostovou směs pravidelně převracejte, aby rychleji dozrála.
Lidé často považují kompost a humus za totéž. Mají mnoho společného – jsou to hnojiva, která podporují růst rostlin a dodávají jim důležité živiny. Nicméně jsou tu určité rozdíly.
Rozdíl mezi kompostem a humusem
Humus je vrstva půdy, která má vysokou úrodnost díky rozkladu mikroorganismů, kterými se to v ní hemží. Dozrává poměrně dlouho – od dvou do pěti let. Můžete si ho i vyrobit schraňováním zvířecích exkrementů, které necháte uležet. Používá se jako rostlinné hnojivo například při výsadbě stromů.
Kompost se oproti tomu skládá ze zbytků především syrového jídla – slupek od ovoce a zeleniny, dále větví, kůry, trávy a jiných rostlin. Kompost je nejlepší hnojivo pro půdu a nejlepší výživa pro úrodu. Nejsou v něm dusičnany, soli těžkých kovů ani jiné pro půdu a rostliny škodlivé látky. Kompost vzniká na základě přirozených mechanismů.
Čím dál více lidí hledá způsob, jak si vlastními silami vytvořit kompost a humus na přirozené bázi, bez použití chemie. Má to své výhody – lepší úrodu a šetrnější přístup k našemu životnímu prostředí.
Základem pro kompost je ohrada, která se obvykle vyrábí ze dřeva. Můžete stlouct ohradu podle vlastních potřeb, ve které poté necháte uzrát úrodnou hlínu. Kompost může zapáchat. Postavte si ho v místě, kde nebude obtěžovat ani vás, ani vaše sousedy.
Jak vyrobit humus?
Proces zrání humusu je podobný jako u kompostu. Rozdíl je v době zrání a v jeho jednotlivých složkách. Pro získání humusu je třeba organické zbytky nechat zrát alespoň po dobu dvou let.
Nejdůležitější je při výrobě humusu udržovat správnou vlhkost. Humus by neměl být suchý. Pokud nemá humus dostatek vláhy, bude obsahovat méně úrodných prvků pro následné hnojení.
Domácí výroba kompostu
Pro výrobu kompostu se používá organický základ – zbytky jídla, piliny, listy, větývky a další organický odpad. Vše se dává na jednu hromadu, na které posléze začne proces rozkladu.
Pro výrobu humusu je vhodná podestýlka drůbeže a skotu. Jakmile dojde k úplnému rozkladu, podobá se humus černé hlíně. Humus je poté mokrý a kyprý a už nezapáchá. Před výrobou humusu si nejprve připravte speciální dřevěnou nebo plastovou krabici, a poté začněte vysypávat jednotlivými vrstvami humusu. Krabici postavte na vyvýšené místo.
Pro získání kvalitního humusu je třeba správně rozdělit vrstvy – nejdříve vlhkou, a potom suchou. Často se do kompostu přidává zahradní zemina a rašelina, někdy také hnůj nebo ptačí trus, aby byla půda úrodnější.
Kompost zraje zhruba rok a půl, ale pokud použijete urychlovače nebo budete častěji kypřit půdu, dosáhnete výsledku již za rok. Pro vyzrání humusu jsou potřeba minimálně dva roky.
Teplota kompostu
K zahájení procesu hnití kompostu a jeho celkové vlastnoruční výrobě je potřeba správná teplota a vláha uvnitř hromady, která bude ideálně stabilní. Stabilitu je potřeba udržovat v průběhu celé výroby a údržby.
Pokud kompost velmi nepříjemně zapáchá, je potřeba dodat piliny, suchou trávu, skartovaný papír nebo kartón. Vrchní část kompostu obvykle obsahuje čerstvé ingredience, které se velmi rychle rozkládají a zapáchají. Pokud přidáte čerstvého příliš, zápach bude neúnosný.
Při výrobě kompostu je výsostně důležité udržovat správnou teplotu uvnitř hromady, to znamená 60 – 70 °C. Ze samotné hromad by se mělo uvolňovat teplo. Jakmile se ochladí, přidejte čerstvé ingredience – zelenou trávu, ovoce, zeleninu, hnůj a zbytky rostlinné stravy.
Rozhodně se nedoporučuje přidávat do kompostu nebo humusu živočišné zbytky, jako je maso a ryby, protože rozkládají komplexní rostlinné složky a vydávají nepříjemný zápach.
Kompost a vlhkost
Při výrobě kompostu je důležité neustále hlídat správnou vláhu. Neměl by být příliš mokrý, ani byste ho neměli nechat vysychat. Pokud vám kompost nebo humus vyschnul, doporučuje se přidat trochu vody. Zemědělci kompost často otáčejí, aby měl dostatek čerstvého vzduchu, díky čemuž dozraje rychleji.
Pokud budete dodržovat rady o správné výrobě kompostu, budete ho moct použít již za 3 – 4 měsíce. Nejdůležitější je dosáhnout drobivé vlhké tmavě hnědé hmoty, která voní zeminou. Kompost můžete používat celoročně pro setbu stromů, keřů, jahod, zeleniny a bylinek. Zbývá popřát hodně štěstí a úspěchů při výrobě a následném pěstování.