Co dělat, když nejde nastartovat auto. A jaké jsou možné příčiny

auto nejde nastartovat
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud vám nejde nastartovat auto, tak to může naznačovat vážný problém, ale někdy se může jednat jen o banalitu. Zkuste si přečíst několik rad o tom, co dělat, když nejde nastartovat auto. Jde zejména o kontrolu běžných věcí, které za tímto problémem mohou stát.

Co zkontrolovat jako první?

První, co by měl motorista zkontrolovat, když nemůže nastartovat auto, je baterie auta. Ta má svou životnost. Nejčastěji zlobí baterie u auta v zimním období. Překvapit vás však může i v létě. Nejčastější důvody, proč se autobaterie vybíjí, je její stáří.

Průměrná životnost autobaterie je okolo 5 let. Někdy ani moc nezáleží na tom, jestli jezdíte hodně nebo málo. Životnost baterie můžete prodloužit pravidelnou kontrolou a dobíjením pomocí nabíječky na autobaterie.

Baterie by se měla správně s pomocí alternátoru dobíjet za jízdy. Pokud však necháte v autě rozsvícená světla nebo zapnuté rádio přes noc, tak si můžete autobaterii rychle vybít.

Pokud nemůžete nastartovat auto kvůli autobaterii, tak to většinou poznáte tak, že startér při otočení klíčem točí velice málo, nebo dokonce vůbec.

Úplně vybitá baterie se pozná tak, že se většinou nerozsvítí ani kontrolky budíků. Řešením je dobití autobaterie, výměna autobaterie nebo nastartování auta přes startovací kabely z jiného auta.

Další možné příčiny, proč nejde nastartovat auto

Pokud nemůžete nastartovat auto z jiného důvodu, tak to může být například zařazenou rychlostí v případě automobilu s automatickou převodovkou. Může se také jednat o nedostatečnou hladinu paliva, poruchu v elektronice auta nebo může být příčinou špatné palivové čerpadlo.

Jestliže se jedná o naftový motor, může jít také o špatné žhavení. Při tomto problému může pomoci před startem vícekrát nažhavit. Postačí 2 – 3 otočit klíčem a nechat ho otočený dokud nezhasne kontrolka žhavení.

V zimě vás může u naftového motoru potrápit i zamrznutá nafta. Tomuto problému můžete předcházet pomocí aditiv, které se do nafty mohou přidávat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz