Cihlový zahradní gril. Vyrobte si ho svépomocí a odstartujte grilovací sezónu

cihlový gril
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Voňavá pečeně, špízy, grilovaná zelenina, klobásy, perfektně propečené steaky nebo šťavnaté makrely je přesně to, co vám může na zahradě chybět k prožití dokonalých letních dnů a večerů. Postavte si proto vlastní cihlový zahradní gril a odstartujte grilovací sezónu.

Cihlový zahradní gril

Jako první si je při stavbě zahradního grilu třeba rozmyslet, kam cihlový gril umístit. Následně si uděláte projekt stavby grilu a připravíte základy.

Kam umístit gril?

Gril je zdrojem otevřeného ohně, proto při výběru místa dbejte na bezpečnostní pravidla ohledně ohně. Obvykle se cihlový gril umisťuje na odpočinkové místo, například pod pergolu a stává se pevnou součástí exteriéru.

Při umístění v altánu je potřeba vytvořit dodatečná bezpečnostní opatření. Obkládají se stěny a klenba pergoly, odvádí se ven trouba na odvádění dýmu atd. Pokud je gril na otevřeném vzduchu, je jeho konstrukce jednodušší.

Projekt stavby

Ve snaze ušetřit prostor a peníze někteří lidé příliš zjednodušují konstrukci grilu. Také šetření zpravidla vede k narušení stěn, a proto je lepší přistupovat k práci zodpovědně již ve fázi projektu.

Přes zahájením práce je potřeba vytvořit projekt, nebo si udělat nákresy. Rozměry plochy ohniště musí odpovídat rozměrům roštu a rozměrům jámy pro uhlí. Stojan na špízy lze vyrobit nakonec.

Základy pro gril

Nejdůležitější jsou kvalitní základy, protože v zimě budou vystaveny mrazům, který často narušuje jednolitost materiálů. Rozměry základů musí odpovídat vnějšímu obvodu finální stavby!

Na začátek je třeba vykopat základovou jámu, která by měla být alespoň 30 cm hluboká. Kolem ní se dává dřevěné bednění. Podloží se skládá z jemného štěrku a písku a pokládá se výztužná síť. Vše se zalije betonovou maltou.

Stavba zahradního grilu svépomocí

Následnou stavbu samotného grilu lze začít až poté, co beton zcela zatuhne. Tzn. po 1,5 – 2 týdnech. Konstrukce grilu má hranatou „U“ formu. Stěny jsou vyskládány z tvárnic a obloženy pecovými cihlami. Na zdění se používá směs v poměru 1 díl cementu, 1 díl hašeného vápna a 3 díly písku.

První řada je položena na hydroizolaci z 1-2 vrstev střešní lepenky. Lícová cihla se pokládá v šachovnicovém vzoru, aby jednotlivé řady byly propojeny mezi sebou. Pokládání každé řady začíná z rohu.

Po položení prvních 6-8 vrstev cihel (výška krbu by měla odpovídat výšce kuchaře) se otvor zakryje výztuží nebo vrstvou cihel položených křížem, které přesahují dovnitř a na nich bude stát zásobník pro sběr popela. Další dvě řady položte v původním směru.

Po dalších dvou řadách se vytvoří další vrstva položená křížem na předchozí, na kterou se bude pokládat rošt. Optimální vzdálenost od uhlíků ke špejlím jsou 3 cihly, z nichž dvě řady jsou položeny obvyklým způsobem a třetí tvoří přesahuje o 1/4 cihly dovnitř – na ni bude položen stojan na špízy a gril.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz