Upravte si židle tak, aby nedělaly rýhy v podlaze. Stačí vám k tomu korek

ryhy v podlaze
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Každá židle, na kterou si sedneme, vytváří tlak na podlahu. Pokud se na ní navíc houpeme nebo se posouváme po podlaze, riskujeme poškození podlahy v podobě škrábanců, rýh nebo dolíků v závislosti na typu a odolnosti podlahy. Jak si židli upravit tak, aby podlahu nepoškozovala? Není to nic složitého a stačí vám k tomu stará korková zátka od vína.

Ochrana podlahy pod židli

Čím tvrdší je materiál, z něhož jsou vyrobeny nohy židle, tím spíše poškození podlahy hrozí. Podlahu lze před poškrábáním a jiným poškozením chránit např. prostřednictvím nejrůznějších gumových nebo jiných krytek.

Proč si je ale kupovat, když si podobnou ochranu můžete vyrobit doma sami a zdarma? K ochraně podlahy před poškrábáním se skvěle hodí korek, kterého nám doma zůstane poměrně dost po každé větší oslavě. Využít lze totiž korkové zátky vinných lahví.

Kromě toho, že je korek velmi funkční, je také čistě přírodní a ekologický. Korek je vlastně kůra dubu korkového, kterou lze jednou za několik let ze stromu odstranit a využít. Je měkký, poddajný, příjemný na dotek, stejně jako je nehořlavý, netoxický a vhodný i pro alergiky.

Chránič podlahy

Korek je tedy ideální materiál pro rozmanité použití v domácnosti. Jak tedy těchto vlastností využít pro ochranu podlahy před poškrábáním?

1) Čistou a vysušenou korkovou zátku nařežte na čtyři stejné díly o tloušťce cca 2 mm. Vhodný je k tomuto účelu např. odlamovací nůž.

2) Židli, na kterou chceme korkové podložky nalepit, otočíme vzhůru nohama a očistíme spodní plošky jejích nohou.

3) Tavnou pistolí naneseme na každou připravenou korkovou podložku lepidlo a přitiskneme na nohu židle. Po přilepení všech podložek židli otočíme. Po dobu zasychání na židli nesedáme ani s ní nepohybujeme.

S minimální námahou a prakticky bez jakýchkoliv nákladů tak získáme ze starých korkových zátek efektivní ochranu podlahy před poškozením.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz