Nevíte si rady s pokládáním chráničky do betonu? Potom se pojďte podívat, jak to vlastně celé správně udělat. Vyhnete se tím pozdějším problémům s protahováním kabelů nebo jiných věcí, které budete potřebovat přes chráničku protáhnout.
Pokládání chráničky má svoje pravidla
Chráničku je potřeba položit do betonu co možná nejrovněji. Pokud už jste nuceni dělat na chráničce zatáčky, tak se snažte o co největší úhel, aby potom protahovaná věc nemusela překonávat velké ohnutí.
Při pokládání chráničky do betonu nezapomeňte na provázek, který musí procházet vnitřkem chráničky. Provázek totiž slouží k pozdějšímu protahování kabelů. Jak na to?
Kabel na jedné straně přivážete k provázku a na straně druhé taháte provázek ven. Díky tomu se vám podaří celá cesta chráničky celkem bez problémů protáhnout.
Chránička kabelů do betonu
Chráničku budete chystat a protahovat vždy dostatečně dlouho před betonáží. Pokud se jedná o větší zabetonovanou plochu, například o základovou desku domu, tak musíte chráničku pořádně zafixovat. Při lití betonu totiž může tlak betonu chráničku poškodit nebo různě ohýbat.
Nikdy chráničku nepřivazujete jen po koncích. Pokud chráničku přivážete jen na jejich koncích, tak se může stát, že se vám uprostřed tlakem betonu přetrhne.
Beton vytékající z pumpy, která ho přečerpává, má velmi vysoký tlak. Navíc se při betonáži často používá i vibrátor, který může chráničku také poškodit.
Chráničku se snažte nezatěžovat
Fixovat správně chráničku do betonu můžete pomocí vázacího drátku nebo pomocí provázku, který přitáhnete například ke kari síti. Nikdy se nesnažte chráničku fixovat tak, že ji zatížíte. Mohlo by totiž dojít k jejímu poškození.
Do betonu musíte zvolit správnou chráničku, tedy červenou nebo černou. Černá se používá hlavně na místa, kde její kus vylézá na slunci, má totiž mnohem lepší výdrž na slunci. Vyvarujte se používání šedé chráničky do betonu, ta je určená pouze do vnitřních prostor.