Jak čistit koberec, aby byl stále jako nový. Nedělejte zásadní chybu

koberec
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Mezi oblíbené podlahoviny patří už několik století koberec, pravidelným užíváním však dostává váš koberec pořádně zabrat. Do jeho vlasů, ať už syntetických nebo přírodních, se usazuje prach ze vzduchu. Občas se někomu podaří na koberec vylít i nějakou tu tekutinu – víno, ovocnou šťávu nebo černou kávu. Zejména děti jsou specialisté na znečišťování koberců. Přinášíme vám proto pár tipů k tomu, jak čistit koberec, aby byl stále čistý jako nový.

Jak správně čistit koberec

Asi nikoho nepřekvapí, že nejdůležitější na tom celém procesu je samotné vysávání koberce, k čemuž by mělo docházet pravidelně minimálně jedenkrát týdně.

Je přitom naprosto zásadní dodržovat takový postup, že luxujeme vždy až poté, co jsme utřeli prach z poliček a nábytku. Vysávat před tímto krokem je totiž zásadní chybou, na kterou však mnoho lidí nemyslí.

Máte-li doma domácí mazlíčky, tak koberec vysávejte i častěji než jednou za týden.

Zápach koberce a jeho barvy

Postupem času začnou na koberci blednout barvy. Může se stát i to, že se z něho bude linout nepříjemný zápach. V takovém případě je dobré mít po ruce jedlou sodu, která udělá perfektní službu.

Čištění koberce jedlou sodou

Koberec vysajete a posypete ho jedlou sodou (pro hlubší čistění je možné přidat i ocet). Tu krouživými pohyby pomocí kartáčku zapracujete do vláken koberce a necháte působit nejlépe přes noc.

Na druhý den opět použijete svůj vysavač a jedlou sodu z vláken vysajete.

Skvrny na koberci

Vylité červené víno není nic mimořádného. Občas se to může stát každému. I zde se postará o hlavní čištění jedlá soda, která se v misce smíchá s vodou v poměru jeden díl sody na tři díly vody. Vzniklou pastou natřete vinnou skvrnu, kterou necháte zaschnout. Pak ji vysajete luxem.

Na mastné skvrny na koberci pomáhá zase velmi dobře mouka, nejlépe hladká. Ale polohrubá také dobře poslouží. Moukou skvrnu posypete a ta ji vpije do sebe. Pak ji vysajete a skvrnu dočistíte vodou a mýdlem nebo univerzálním saponátem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz