Jedlá soda v domácnosti. Využití najde například jako levný a přírodní čistič

jedla soda v domacnosti
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jedlá soda domácnosti pomůže v mnoha ohledech, a to jak při vaření, tak i při úklidu. Jedlá soda stojí v obchodech pár korun, ale dokáže nahradit v mnoha případech i velmi drahé saponáty a úklidové prostředky. Jak tedy doma využít jedlou sodu?

Využití jedlé sody v domácnosti

Jedlou sodu v domácnosti využijete dobře například v kuchyni nebo při úklidu domu, hodí se i jako pohlcovač pachů. Pojďme se nyní na tato použití jedlé sody v domácnosti podívat blíže.

Jedlá soda a využití v kuchyni

V kuchyni jedlá soda najde využití ze zdravotního hlediska, kdy vás bude po nějakém jídle pálit žáha. Na pálení žáhy je soda ideálním pomocníkem. Bude vám stačit si na špičku kávové lžičky nabrat kousek jedlé sody a vložit do zadní části krku.

Ihned potom jedlou sodu zapijte studenou pitnou vodou a pálení žáhy by mělo polevit ihned. Jedlou sodu budete používat také hodně při pečení hlavně sladkých pokrmů. Někdo však jednou sodu využívá i při vaření guláše nebo dršťkové polévky.

Jedlá soda a úklid

Z hlediska úklidu jedlou sodu využijete na několik způsobů. Funguje skvěle jako bělidlo na bílé prádlo. Pokud tedy máte někde skvrnu na bílém triku či prostěradle, můžete jedlou sodu rozmíchat ve vodě tak, aby vám vznikla pěna.

Pěnu následně pomocí houbičky naberete a aplikujete přímo na skvrnu. Krouživým pohybem se budete snažit skvrnu odstranit.

Soda na mytí nádobí

Sodu můžete využívat i při mytí nádobí, kdy si smícháte zhruba 250 ml vody se dvěma kávovými lžičkami jedlé sody.

Pomocí tohoto roztoku můžete skvěle odstranit připáleniny a odmastit nádobí. Po umytí jen opláchnete čistou vodou a máte hotovo.

Čištění myčky a pračky

Soda je skvělá i na čištění myčky i pračky. Pokud vaše myčka nebo pračka hodně zapáchá, tak můžete napustit do hrnku vodu, přidat 3 polévkové lžíce jedlé sody a pořádně rozmíchat.

Směs pak nalijete do dávkovače na prací prášek u pračky, případně do dávkovače saponátu u myčky a zapnete na program, který je nejdelší a pracuje na nejvíce stupňů.

Jedlá soda jako pohlcovač pachů

Soda je dobrým pohlcovačem pachů, takže ji můžete použít při praní zatuchlého prádla nebo čištění čalouněného nábytku či koberců.

Soda také dobře pohlcuje pachy v místnosti, takže stačí sodu nasypat do misky a postavit misku do zapáchající místnosti.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz