Jak se starat o domácnost. Co by vám doma nemělo chybět

čisticí prostředky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Udržovat domácnost v čistotě je důležité. K ruce je proto vhodné mít vhodné čisticí prostředky, které vám s úklidem v domácnosti pomohou. Přispívá to nejen k větší hygieně, ale také k pohodovější atmosféře. Když máte doma uklizeno, budete se zde cítit mnohem lépe.

Čistíme dřevo

Když navštívíte drogerii, sami se přesvědčíte, že v čistících prostředcích je velký výběr, co se týká značek i druhů. Až si budete mezi nimi vybírat, měli byste se řídit hlavně tím, jaký materiál budete čistit.

Na nelakované dřevo byste měli volit přípravky na bázi mýdla, jež odstraní hluboko usazenou nečistotu. Lakovaný nábytek vyleštíte leštěnkou nebo přípravky se včelím voskem. Na tvrdé dřevo ošetřené olejem patří lněný nebo teakový olej.

Čisticí prostředky na lamino

Oblíbeným nábytkem je ten z lamina. Jeho povrch vyčistíte pomocí mikrovláknové utěrky. Použít můžete mýdlový i tekutý univerzální čistič bez abrazivní složky. Přípravky s voskem vhodné nejsou.

Také při jeho údržbě šetřete s vodou. V nadměrném množství by mohla lamino poničit. Vždy je třeba povrch utřít dosucha.

Co na skleněné plochy

Skleněnou plochu, jako je okno, zrcadlo, velmi dobře vyčistíte mikrovláknovou utěrkou. Stačí mít dvě, jednu vlhkou, kterou vyčistíte nečistoty, a suchou pak plochu vyleštíte do lesku.

Pokud budete chtít použít nějaký čisticí prostředek, tak výborný je ten na bázi alkoholu s rozprašovačem. Někdo používá i ocet. Na čištění oken se oplatí i jelenice. A někdo si vystačí i se starými novinami.

Čisticí prostředek na mastné skvrny

Jestliže se vám na oblečení nebo ubrusu udělá skvrna od mastnoty (olej, máslo, vazelína, mast, mazadlo), lze na ni použít technický benzín i benzínový čistič, benzen či trichlórethylen. V drogerii jsou k dostání také komerční produkty na skvrny.

Čisticí prostředky na kůži

V botníku mnohých lidí nechybějí boty z pravé kůže. Aby vydržely sloužit po dlouhou dobu, je třeba o ně řádně pečovat. Kůže potřebuje výživu pomocí bezbarvého krému či mastného balzámu.

Případný škrábanec odstraníte použitím speciálního krycího krému v odstínu obuvi. Nezapomínejte na pravidelnou impregnaci.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz