Bylinky a příroda, to je jedna z nejlepších záležitostí, co si může člověk přát. Bylinky se používají v různých odvětvích. Může to být lékařství, domácí kosmetika, ale i kuchyně a mnoho jiného. Dnes to budou ty, které se mohou použít v receptu u kuřete. Těžko říci, které druhy vybrat, je jich opravdu mnoho, ale každý má rád nějakou jinou. V tomto receptu budou však použity dva druhy. Opět to nebude nic těžkého. I pro tentokrát se bude jednat o pečení. V podstatě bude stačit jen pět surovin, což není nikterak moc a zvládne to určitě každý, kdo někdy něco vařil nebo pekl.
Bylinky jsou zdravá věc, ale nejprve se musí začít předpřípravou
Bylinky a předpříprava, nic složitého. Předpřípravě se kuchyňském žargonu říká situaci, kdy se umývá, krájí, prostě chystá. Tohle je i tento případ. Recept se jmenuje bylinkové máslové kuře. Bylinky, v tomto případě svazek čerstvého tymiánu a rozmarýnu se nasekají nadrobno a smíchají s povoleným máslem, solí a mletou sladkou paprikou.
Bylinky a máslo neboli takto ochucené máslo se vetře pod i na kůži kuřete. Zbytek se vloží do dutiny. Jistě každý, kdo si někdy koupil například grilované kuře ví, jak vypadají tzv. založené nohy, kdy jsou svázány k sobě. Něco podobného se udělá i zde.
V troubě už je to leháro
Bylinky už jsou tam, kde mají být a tak se křidélka se založí pod kuře a nohy svážou provázkem. Takto připravené maso se vloží do pekáčku, lehce se podlije vodou a peče se v troubě předehřáté na 200 stupňů. Prvních 50 minut se peče pod alobalem. Pak se sundá a už dopéká klasicky. Aby byla křupavá kůrčička, stačí zhruba 15 minut. Když je kuře upečené, tak se nechá 5 minut odležet.
Bylinky v tomto receptu dodají kuřeti správnou chuť. Následně se naporcuje a podává s vařenými bramborami. To však nemusí být vždycky tato příloha. Klidně si každý může dát takovou, jakou chce. Někdo má rád chleba, jiný rýži, prostě každý to svoje.
Velmi jednoduchý recept
Bylinky si jak už bylo řečeno, může každý zvolit podle chuti. Zde je to jen inspirace. Jak je vidět, i tento recept není nic složitého. Ovšem má i další nesporné výhody. Kromě toho, že se jedná o rychlý recept, je také lehký, co se týká stravitelnosti.
Bylinky se v české kuchyni používají odjakživa. Sice recept není nijak v uvozovkách tukový, což mají rádi někteří lidé, ovšem máslo v kombinaci s bylinkami bude určitě chutnat všem. Kromě toho si místo tymiánu a rozmarýnu může dát každý to svoje. Pokud nejsou k dispozici čerstvé bylinky, mohou se použít i sušené. Takže vzhůru do pečení.