Jak zařídit akvárium, aby vám opravdu fungovalo?

Akvárium
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Jestli vás děti neustále bombardují prosbou o pořízení domácího mazlíčka, pak jim zkuste vyjít vstříc a kupte akvárium. Rybky jsou tiché a přitom krásné. Při dobré péči se těší dobrému zdraví a akvárium je zároveň i hezkým bytovým doplňkem. Aby vám však dobře fungovalo, je třeba dodržet několik pravidel.

Aby fungovala biologická rovnováha

Vždy je lepší pořizovat akvárium větší, minimálně o objemu 100 litrů, v němž se lépe udržuje biologická rovnováha. Koupit si pochopitelně můžete i menší, ale počítejte s častějšími problémy. Na trhu jsou k dispozici již celé akvarijní sety včetně filtru a osvětlení, nebo můžete koupit vše zvlášť. Akvárium však lze mít bez techniky, pouze s filtrem a ohřívačem vody, který je důležitým pro ryby, jež vyžadují vyšší teplotu vody.

Substrát nebo písek a živé rostliny jsou základem

Na dno se nejčastěji používá kupovaný substrát nebo říční písek, který je dobře propraný a vyvařený s frakcí asi 3 až 4 mm. Štěrk příliš vhodný není, protože je hrubý a rostliny v něm špatně rostou. Nikdy si nepořizujte umělé rostliny, protože vám nevytvoří ve vodě tu správnou biologickou rovnováhu. Možná vám je doporučí v zoo shopu, ale ani v přírodě se ryby s umělými rostlinami nesetkávají.

Prostředí akvária lze doplnit také kořenem, komu se líbí jiné dekorace, nainstaluje si je. Jakmile všechno toto máte, napustíte do akvária vodu a necháte je asi měsíc, aby se zaběhlo a ve vodě se vytvořily nitrifikační bakterie. Zároveň je třeba pustit filtr a nechat ho stále běžet.

Rybky do čerstvě založeného akvária nepatří

Vhodné rybí osazenstvo dáváte do vody minimálně až po 3 týdnech až měsíci. Dříve ne. Počítejte s objemem vody 1 litr na každý 1 cm velikosti rybky. Důležité je akvárium nepřerybňovat.

Ještě před tím, než se do akvaristiky pustíte, přečtěte si k tomu odbornou literaturu. I na internetu najdete dostatek informací k zakládání akvária, k chovu jednotlivých rybek i o tom, jaké životní podmínky musejí mít rostliny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz