Šetrné mytí vozu s kvalitním lakem

mytí vozu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

U někoho patří mytí vozu mezi oblíbené koníčky, u někoho je to nepříjemnou nutností. Někdo jezdí na mytí vozu do myčky na auta, ale někdo si dá tu práci a umyje si svůj vůz šetrně ručně doma, pokud k tomu má dostatek místa, a také odpovídající vybavení.

Mytí vozu v myčce ano nebo ne?

Každý kdo vlastní automobil si musí rozmyslet, zda bude jezdit autem do myčky. Někteří prodejci automobilů nedoporučují mytí vozu v myčce, a to kvůli možnému poškození laku. Když si připlácíte za speciální barvu na svém autě, tak ho asi nechcete mít hned poškrábané.

Pokud přece jenom chcete jezdit do myčky, raději si zvolte možnosti ručního mytí, kde si auto umyjete pomocí nachystaného vysokotlakého čističe, a také chemie. Mytí vozu pomocí chemie na bezkontaktní myčce je opravdu jednoduché.

Každá bezkontaktní myčka umožňuje několik modulů mytí. Najdete tam většinou možnosti před mytí, mytí, mytí s voskem a oplach. Pokud potřebujete auto opláchnout od největšího znečištění, postačí každému v bezkontaktní myčce okolo 50 korun. Pokud chcete auto v bezkontaktní myčce umýt pořádně, tak si připravte minimálně o sto korun více.

Ruční mytí vozu je vždy šetrnější

Pokud máte auto, kde byl velký příplatek za speciální lak nebo barvu, tak určitě vždy pro mytí vozu zvolte ruční mytí. Máte možnost si auto v klidu umýt doma na zahrádce nebo si ho nechat umýt ručně v profesionální čistírně vozů.

Na dokonalé mytí auta není potřeba žádných speciálních saponátů. V pohodě si vystačíte i s obyčejným přípravkem na nádobí, teplou vodou a minimálně možností napojení hadice na zahradní kohoutek pro oplach vozu.

Voda pro mytí by neměla být teplejší, než dokážete vydržet teplotu vody rukou. Se saponátem to není nutné přehánět. Do 10 litrů vody bude stačit pár kapek. Pokud zvolíte větší množství saponátu, tak ho budete z auta těžko oplachovat.

Jak na ruční mytí?

Základním předpokladem pro ruční mytí vozu v domácích podmínkách je výběr vhodného místa. Ideální je zpevněná plocha, kde bude mít voda kam odtéct. Vybírejte si také místo, kde nesvítí přímé slunce. Pokud se rozhodnete pro mytí vozu na přímém slunci, bude saponát okamžitě na autě schnout, a nikdy ho pořádně nevyleštíte.

Před začátkem ručního mytí je nejlepší si auto celé opláchnout tekoucí vodou z hadice, kdy spláchnete nanesenou vrstvu prachu, která by jinak mohla auto při ručním mytí poškrábat. Po opláchnutí naneste saponát a nechte chvilku působit.

Zhruba po deseti minutách stačí auto znovu opláchnout hadicí. Po druhém opláchnutí celého auta je dobré si vzít hadr, který dobře saje vodu. Pomocí hadru osušíte celé auto, a tím ho také naleštíte. Pro dokonalé naleštění oken vozu můžete použít chemické přípravky, které běžně používáte v domácnosti na zrcadla nebo okna.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz