Přišla u vás doma či chalupě na řadu výměna starých oken? Rozhodně to není špatný nápad třeba z hlediska šetření energií za vytápění domu. Podíváme se tedy dnes na výhody plastových oken a řekneme si jak na výměnu oken svépomocí.
Výměna starých oken
Stará dřevěná okna nedokážou dům tolik zatěsnit a teplo uniká každým otvorem v okně. Nová plastová okna mají navíc velice dobře řešené prosklení, kde si můžete zvolit několik skel za sebou. Díky tomu má celá prosklená plocha mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti.
Výměna oken svépomocí
Celá výměna starých oken by měla proběhnout vždy v jednom dni. Pokud se rozhodnete tuto činnost dělat svépomocí, tak raději dělejte jedno okno po druhém, aby nedošlo k situaci, že si vybouráte všechna stará okna a potom nestihnete do večera nasadit nová okna.
Před vybouráním starých oken si na to pořádně připravte místnost, protože výměna oken převážně probíhá právě z interiéru. Vysaďte všechna křídla z rámu starého okna a vybourejte okenní rám.
Otvor, který po vybourání okna vznikne, zbavte co nejvíce prachu a přesvědčte se, že vám do něj vleze nové okno.
Jak správně usadit plastová okna?
Výměna oken má opravdu smysl jen při správném osazení nového okna, které je potřeba pořádně utěsnit.
Z rámu nového okna vyjměte všechna křídla a umístěte rám do připraveného otvoru. Rám musíte důkladně srovnat a potom ho ukotvit pomocí turbo šroubů.
Po ukotvení rámu turbo šrouby by měl být už dokonale pevný. Ještě jednou se pomocí vodní váhy přesvědčte, že je rám dokonale rovný. Pak můžete do rámu nasadit zpátky všechna křídla a osadit je ručkami.
Už jen vyplnit otvory okolo oken a zapravit
Po usazení rámu a nasazení křídel už musíte jen vyplnit otvory mezi rámem a okolní zdí. Nejlepší variantou k tomuto vyplnění otvorů je montážní pěna, kterou zaplníte všechny otvory a necháte zaschnout.
Po zaschnutí montážní pěnu ořežete tak, aby ji bylo možné zapravit vůči okolní omítce. Po zapravení okolí okna přilepíte parapet a máte hotovo.
Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek