Psi provázejí lidstvo již více než čtrnáct tisíc let. Stali se věrnými společníky i ostražitými strážci majetku. Pomáhají vyhledávat zavalené osoby nebo odhalují drogy. Psi si i proto zaslouží dobrou péči, a to i ve stáří. Jak byste vlastně měli krmit starého psa?
Starý pes a specifika jeho stravování
Potravu pro psa je třeba přizpůsobit jeho kondici i fyzické zátěži. Jinou skladu stravy vyžadují štěňata, březí a kojící feny a jinou pes, který je již v důchodě a užívá si spokojeného stáří. V tomto období má méně pohybu, protože ho to už tolik nebaví honit se za balónkem nebo jinou hračkou.
Raději si odpočívá na svém oblíbeném pelíšku, a i na procházku vyrazí s radostí, ale na kratší vzdálenost. Jeho energetická spotřeba nebude tak velká, jaká byla, když byl aktivním a divokým mladíkem.
Jak krmit starého psa?
Především je nutné předejít tomu, aby pes přibýval na hmotnosti. S obezitou jsou spojené zdravotní problémy podobně jako u lidí. Trpí zejména kloubní aparát přetížením nebo srdce.
I pes by měl jíst vyváženou stravu, ve stáří zaměřenou především na to, aby dostal přiměřenou dávku bílkovin. Ty rozhodně neomezujte. S věkem se totiž jejich potřeba u psa nezmenšuje. A bílkoviny jsou navíc potřebné pro zachování svalové hmoty.
Pokud krmíte granulemi, vybírejte ty kvalitní určené pro psí seniory. V případě, že krmíte vařenou stravou, dbejte na dostatek drůbežího masa, které není tak tučné. To doplňujete i zeleninou (třeba brokolicí nebo mrkví) a vařenými těstovinami.
Můžete také pořídit i speciální psí doplňky stravy – rybí olej a přípravky na podporu pohybového aparátu, a ty jim přidávat do stravy.
A co psovi do misky nepatří?
Rozhodně se vyvarujte podávání sladkostí, jež mohou přispívat ke vzniku cukrovky. Nadměrné množství tuků přispívá k obezitě a zvyšuje riziko vzniku zánětu slinivky.
V případě starého psa, pokud mu už neslouží dobře chrup, budete muset přejít na kašovitou stravu, která by se mu lépe žrala.
Zdroj informací: Klinika NISA, Napady-navody.cz