Jak se dělá tlačenka, která nesmí chybět na žádné zabijačce? K tomu, abyste si ji připravili doma, stačí nakoupit potřebné suroviny a pustit se do přípravy. Původní název tlačenky byl presvuřt a vyráběla se již v dávné minulosti. Naši předkové si na ní pochutnávali celé generace. S názvem tlačenka se však setkáváme až počátkem dvacátého století.
Tlačenka jako zdroj kolagenu
Díky obsahu živočišných bílkovin je tento masný výrobek přirozeným zdrojem kolagenu, který je důležitý pro pojivové tkáně a klouby v našem těle.
Tlačenka se sice nevyrovná kloubní výživě prodávané v lékárnách, alespoň si však na ní pochutnáme. A nemusíme ani vlastní prase zabíjet, všechny suroviny pořídíme v masně.
Domácí tlačenka krok za krokem
Přečtěte si v několika krocích, jak udělat domácí tlačenku, kterou se nebudete stydět nabídnout ani svým hostům.
K přípravě domácí tlačenky budete potřebovat tlačenkové sáčky, 2 vepřové nožičky, 1 vepřové koleno, 1 ledvinku, ½ vepřové hlavy, 300 g vepřové plece, 1 vepřové srdce
Dále si připravte koření jako je česnek, majoránka, pepř, bobkový list, nové koření a sůl.
Jak na domácí tlačenku?
Maso, nožičky a vnitřnosti omyjeme a dáme vařit společně s bobkovým listem a novým koření. Doba vaření je asi dvě hodiny. Maso by mělo být měkké a jít hezky od kosti.
Pak se uvařené maso slije a nechá vychladit, abychom ho mohli nakrájet na kousky. Masový vývar si schováme, protože ho ještě budeme potřebovat.
Kůži z kolena pomeleme na masovém strojku a přidáme k nakrájenému masu. Utřeme česnek a přidáme ke směsi. Česneku dáváme podle potřeby. Pak vše osolíme, opepříme a doplníme majoránkou. Množství záleží na preferované chuti.
Osolenou a ochucenou masovou směs zalijeme vývarem. Na plnění použijeme tlačenkové sáčky, které jsou běžně k dostání – většinou v drogerii. Směs nalijeme do sáčků, konce převážeme provázkem a dáme do chladna. Aby tlačenka déle vydržela, je možné ji ještě převařit.
Jak dlouho se dělá tlačenka?
Doba přípravy tlačenky je asi tři hodiny.
Hotovou byste ji měli spotřebovat do pěti dnů. Nejedná se tedy o masný výrobek, který bychom mohli déle skladovat.