Prát ve studené vodě, nebo ne? Toť otázka. V současnosti skloňujeme slovo ekologie snad ve všech pádech a nejlepší by určitě bylo, kdyby bylo vše ekologické. A tak se ekologickému trendu přizpůsobili i výrobci pracích prášků a praček. Praní ve studené vodě je totiž ekologické, ale není možné takto prát ve všech případech.
Praní ve studené vodě
Úspěchem, co se týká úspory elektrické energie, už bylo praní při teplotě 40 °C. K tomuto účelu byly přizpůsobeny i prací prostředky. Prát tak je možné jakékoliv prádlo, tím spodním počínaje a velkými plachtami do ložnice konče.
Jenže stále je zde spotřeba elektrické energie. Ta přece musí ohřát vodu na 40 °C. Není to sice tolik jako vyvářka, ale přesto se elektrické hodiny trochu protočí. A tak firmy začaly vyvíjet prací prášky, které budou schopné pořádně vyprat prádlo i ve zcela studené vodě. A dokonce odstraní i skvrny a zašlou špínu. A podařilo se.
Kromě toho se do práce pustili i výrobci praček a na trh přišli s produkty šetrnými k prádlu a maximálně účinnými i při praní při teplotě 30 °C. Praní ve studené vodě, které i přes nízkou teplotu vypere špinavé prádlo, je tak již dnes v domácnostech běžné.
Jaký zvolit prací prášek
Oddělení drogerie v supermarketech má regály plné pracích prášků různých značek a rozličného použití. Ty, jež jsou určené na bílé a stálobarevné prádlo, obsahují optické zjasňovače, které prádlo rozzáří. Ani ho tedy není nutné vyvařovat, aby se skvělo běloskvoucí čistotou.
Zatímco prací prášky s označením color tyto zjasňovače neobsahují. Jejich úkolem je naopak barvy chránit. Oba druhy by vám doma určitě neměly chybět. K tomu byste měli doplnit zásoby svého ještě o prací prostředky na vlnu, jemné či funkční prádlo.
Kdy je potřeba prát v teplé vodě?
I když moderní praní ve studené vodě odstraní z prádla nečistoty, pokud ho chcete zbavit i bakterií, virů nebo plísní, je třeba přece jen použít o něco teplejší vodu, a to minimálně o teplotě 60 °C.
Tuto teplotu vyžaduje například praní spodního prádla, ponožek, ručníků, utěrek a povlečení.