Betonování základové desky. Jak správně postupovat svépomocí

zakladova deska
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Při betonování základové desky svépomocí je potřeba si pohlídat všechny detaily, aby samotné betonování proběhlo bez komplikací. Betonování základové desky si především naplánujte na den, kdy má být dle předpovědi pěkné počasí.

Betonujte základovou desku v jeden den

Betonování základové desky by mělo proběhnout vždy v jeden den a co nejrychleji, aby se beton kompletně pěkně spojil. Jako první si zajistěte beton z betonárky na konkrétní den a domluvte si rovnou i pumpu, která vám bude beton čerpat přímo na místo základové desky.

Před betonováním základové desky musíte mít vše připraveno na jedničku. Den před betonováním si projděte celé bednění a zkontrolujte, že nemáte nikde díru, kterou by mohl beton utíkat.

V případě, že nějakou díru objevíte, tak ji zabedněte nebo u menších děr zafoukněte montážní pěnou, kterou potom oříznete do požadovaného tvaru.

Betonování základové desky – postup

Jestliže máte desku vybedněnou pomocí voděodolné překližky, tak bude třeba předem vnitřní stranu, tedy stykovou stranu s betonem, potřít pomocí petroleje, který zajistí posléze bezproblémové odbednění a odlepení od základové desky.

Vždy začínejte s betonáží na jednom kraji základové desky a pomalu postupujte k druhé straně budoucího domu. V betonu mějte na nohou vždy holínky a beton roztahujte pomocí pumpy a lopat. Beton je potřeba vyrovnávat a vibrovat pomocí vibrační lišty.

Po vybetonování se postarejte o správné zrání betonu

Po vybetonování základové desky je potřeba základovou desku držet ve vlhku. Zhruba 6 hodin po ukončení betonáže bude potřeba desku polívat vodou tak, aby se držela stále ve vlhku. V případě slunného počasí bude potřeba desku zalévat častěji.

Pokud nemáte na stavbě vodu, tak můžete tento proces obejít pomocí zakrytí do geotextílie, která bude zabraňovat rychlému vysychání betonu. V případě větších ploch však vám stejně nezbyde nic jiného, než desku polévat vodou.

Základovou desku je potřeba držet ve vlhku po dobu minimálně 3 dnů. Plné vyzrání betonu přichází po 21 dnech od zabetonování.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz