Odplenkujte dítě jednou provždy. Chce se to však obrnit trpělivostí

odplenkujte dítě
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Tlačí na vás okolí ohledně plen vašeho drobečka a vy máte pocit, že v této oblasti selháváte? Odplenkujte dítě ve chvíli, kdy je na to připravené, a nedejte na dobře mířené rady příbuzných a kamarádek. Pojďme se podívat na to, jak odplenkovat dítě.

Děti musejí být na nočník psychicky připravené

k pocitům studu a neschopnosti. Zde je třeba zdůraznit, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není žádnou ostudou, pokud dítě během dne stihne čůrací nehoda do čtyř let, v noci je to až do jeho pěti let. V minulosti bývalo zvykem, že na nočník se dítě začínalo posazovat v době, kdy se sotva naučilo sedět.

Dnes jsou metody odplenkování jiné, protože podle psychologů je vhodné s tím začít až tehdy, je-li dítko na nočník připraveno. Poznáte to snadno, vaše robátko je schopné zadržet větší množství moči, delší čas je jeho plenka suchá a teprve pak se najednou vyčůrá.

To je dobré znamení, jelikož daná situace svědčí o vyspělosti svěrače močového měchýře zadržet větší objem tekutiny. Současně s tímto by dítě také mělo být schopné porozumět náročnějším úkolům.

Každé dítě je jiné, takže zatímco některé začne na nočník chodit před druhým rokem života, další mají pleny ještě ve třech letech. Rozhodně se nejedná o ostudu, jak se snaží tvrdit některé maminky. Odplenkujte dítě tehdy, až je psychicky vyspělé.

Několik tipů, jak dítě zbavit plen

Tím pravým časem pro posazování na nočník je doba, kdy už dítě vydrží mít suchou plenu několik hodin. To by mělo být pro vás znamením, že dítě je psychicky připravené.

Některé děti dokonce přeskočí období chození na nočník a čůrat začnou rovnou na dospělácké WC s použitím speciálního sedátka. Pokud nedosáhne na podlahu, stačí použít stoličku, na kterou si dítě může stoupnout, nebo opřít nohy.

Na nočníku by si dítě nemělo hrát. Když se dítku podaří vyčůrat, mělo by být pochválené, protože pochvala působí pozitivně na psychiku.

Není nad to, když je dítě hrdé na to, co samo dokázalo. Jestliže je vaše dítě už bez plen, nikdy ho netrestejte za to, pokud se mu stane nehoda a ono se počůrá. Prostě občas se to stane a není to nic hrozného.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz